Tajemství klokanů poodhaleno. Vědci <span>našli zkameněliny</span>

Věda a technika
16. 7. 2010 14:18
Vzácné pozůstatky klokaních předků? Nimbadon lavarackorum.
Vzácné pozůstatky klokaních předků? Nimbadon lavarackorum.

Vzácné pozůstatky klokaních předků? Nimbadon lavarackorum.Australští vědci objevili velké množství prý neobyčejně dobře zachovalých zkamenělin prehistorických vačnatců. Nález zkamenělin starých 15 milionů by podle nich mohl odhalit další podobnosti s dnešními koalami a klokany a poodhalit tajemství jejich vývoje. O objevu se píše v nejnovějším vydání odborného paleontologického časopisu Journal of Vertebrate Paleontology. 

Fosilie se nacházely v jeskyni na známém nalezišti zkamenělin ve státě Queensland na severozápadě země. Vědci v ní objevili mimo jiné 26 lebek vyhynulého vačnatce s názvem Nimbadon lavarackorum. Podobal se dnešnímu vombatovi, byl ale velký jako ovce a měl ohromná chodidla. Byly mezi nimi i lebky jeho mláďat, a to ještě v matčině břišním vaku. 

Nalezená lebka.Podle vědců byly uzpůsobeny tak, že umožňovaly sát mléko již v raném stadiu vývoje. To by mohlo naznačovat, že mláďata pravěkých vačnatců se vyvíjela stejně jako dnešní malí klokani, kteří po krátkém těhotenství zbytek vývoje absolvují v břišním vaku matky. 

"Najít úplné exempláře a v takovém množství z jednoho věkového rozmezí je dost jedinečné," řekla podle agentury AP paleontoložka Liz Reedová z Flindersovy univerzity v Jižní Austrálii. Nález podle ní vědcům umožní zjistit další podrobnost i o jejich chování a růstu. Klokanům se zřejmě podobali i v tom, že pravděpodobně také putovali ve skupinách. A mohli mít některé znaky společné i s jinými vačnatci. Například velké tlapy mohli používat při lezení na stromy, podobně jako dnešní koaly. 

ČTĚTE TAKÉ: Pod troskami mrakodrapu našli loď z 18. století

Do jeskyně zřejmě spadli a zahynuli při pádu nebo později hlady. Podle paleontologa Mika Archera z Novojihowaleské univerzity objev poskytl pohled do minulosti Austrálie, o kterém prý toho vědci dosud moc nevěděli. 

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Klimazměna v praxi: Horké Středozemní moře mění Evropu. Česku nese povodně

Věda a technika
15. 7. 2025
Babočka paví oko

Relaxujte a počítejte motýly. Pomůžete jim. Motýlí půlhodinka končí v neděli

Věda a technika
15. 7. 2025
ilustrační foto

Dobrodružství za domem. Studentka objevila 19 rostlin nových v Česku

Věda a technika
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ