Těla velryb jsou plná <span>toxických kovů</span>

Věda a technika
25. 6. 2010 12:11
Vorvani jsou na vrcholu potravního řetězce, kovy se v nich hromadí.
Vorvani jsou na vrcholu potravního řetězce, kovy se v nich hromadí.

Vorvani jsou na vrcholu potravního řetězce, kovy se v nich hromadí.V tělech vorvaňů vědci našli překvapivě vysoké koncentrace kadmia, olova, hliníku, stříbra, rtuti, titanu a chromu. Svědčí to o silném zasažení mořského ekosystému těmito toxickými kovy, které se mohou hromadit i v lovených rybách.

Podle biologa Rogera Payna analýza buněk získaných z těl 955 vorvaňů obrovských ukazuje, že znečištění zasáhlo i nejodlehlejší části oceánů, od polárních moří po rovníkové oblasti. Nalezené koncentrace jsou dosud nejvyšší, jaké kdy byly nalezeny u mořských savců.

Na odlehlá místa se kovy zřejmě dostaly pomocí oceánských proudů, jistotu ale vědci zatím nemají. Nelze ani zjistit, kudy vorvani pluli. Nebezpečné látky však vědci našli ve velrybím tuku, který si zvířata vytvořila v chladných oblastech. Kytovci je zřejmě pozřeli daleko od míst, kde se tyto látky dostaly do vody.

ČTĚTE TAKÉ: Velryby napodobují velké ryby z éry dinosaurů

Podle Payna byl největším překvapením chrom, který se používá při výrobě nerezové oceli nebo v kožedělném průmyslu. Jeho množství bylo v získaných vzorcích několikanásobně větší než to, které při laboratorních testech usmrtí zdravé buňky.

Foto: www.profimedia.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Brno Transit: Český horor vás zavede do metra, které neexistuje

Věda a technika
1. 7. 2025

PlayStation Store hlásí problém, uživatelům mizí seznam přání

Věda a technika
27. 6. 2025

EA Play na PlayStationu za 1 euro. Předplatné lze teď pořídit téměř zadarmo

Věda a technika
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ