Mezinárodní tým zveřejnil výsledky deset let trvajícího průzkumu oceánů. Dozvěděli jsme se, co všechno nevíme. Plné tři čtvrtiny mořských organismů ještě člověk nikdy nespatřil.
V odborné literatuře je popsáno asi 250 tisíc druhů obývajících oceány od pólů po tropy a od hladiny po dno Mariánského příkopu. Přesto podle odhadů čeká na objevení dalších 750 tisíc mořských organismů - a to nepočítáme bakterie. Těch může být až miliarda. V jednom litru mořské vody jich žije v průměru 38 tisíc druhů (jednotlivých buněk je řádově více). Pro srovnání: gram písku obývá v průměru pět až devatenáct tisíc bakteriálních druhů.
To jsou některé ze závěrů projektu nazvaného První soupis mořského života. Podílelo se na něm 2700 vědců z 670 institucí v osmdesáti zemích. Výsledkem je 2600 odborných publikací, několik knih, podrobné mapy a elektronický informační systém obsahující údaje o 120 tisících druhů mořských organismů. U 35 tisíc z nich jsou rovněž informace o jejich DNA.
Od roku 2000, kdy projekt odstartoval, popsali vědci šestnáct tisíc nových mořských organismů, dalších pět tisíc čeká na určení. Například i v hlubinách jinak relativně dobře prozkoumaného Středozemního moře prý stále známe jen čtvrtinu všech živých tvorů.
K nejlépe prozkoumaným organismům pochopitelně patří ryby a mořští savci. Ryb vědci znají téměř 17 tisíc, každý rok jich více než stovka přibude; na odhalení jich podle odhadů čeká "pouze" pět tisíc. Zato mořští bezobratlí, korýši počínaje a roztodivnou havětí s primitivní tělesnou stavbou konče, zůstávají stále z větší části lidstvu neznámí.