Jama-Trojama je nejhlubší jeskynní systém v celém Chorvatsku, aspoň nejhlubší známý. Objevili ho slovenští jeskyňáři teprve v roce 1991. Zvířata z podobných míst jsou všechno, jen ne obyčejná.
Život v hlubinách země má spoustu zvláštností, která se odráží v podobě obyvatel jeskyň. Některá zvířata jeskyně využívají jen jako přístřešek, nebo se v nich rozmnožují, ale jinak jsou schopna žít i na povrchu. Třeba netopýři. Jiná jsou schopná přežít jen uvnitř sloje. Nesnáší změny teploty, protože ta zůstává v podzemních dómech celý rok stejná. Ztrácí zrak a pigment. Ani jedno ve věčné tmě nevyužijí. Jsou přizpůsobena vysoké vlhkosti vzduchu, což znamená, že v nižší obvykle rychle ztrácejí vodu. Chorvatský šnek Zospeum tholussum se k takovým tvorům rovněž počítá.
Vědci ho objevili už v roce 2010, teprve nyní však vyšel v časopise Subterranean Biology jeho podrobný popis. Jeho autorem je Alexander Weigand z Goethovy univerzity ve Frankfurtu. První věc, která by vás na šnekovi asi zaujala, je jeho průhledná ulita. Zvíře, stejně jako ostatní šneci z rodu Zospeum, ztratilo zrak. Pokud žije stejně jako jeho příbuzenstvo, asi se ani příliš nepohybuje.
"Šourají se rychlostí pár milimetrů nebo centimetrů za týden, nejčastěji v kruzích," prohlásil Weigand na serveru LiveScience. "Pasou se pořád ne jednom místě."
Šnek žije v bahně poblíž podzemního toku na dně jeskyně. Právě přítomnost toku vede vědce k domněnce, že by bizarní plži nemuseli být zcela nepohybliví. Jejích vajíčka nebo larvy by se mohly šířit vodou.
Mohli by proto žít i jinde než v jedné jediné sloji, kde je speleologové před třemi lety objevili. Pokud by se šnečí vajíčka dostala s vodou do kožichu netopýra nebo jiného tvora, který jeskyni i někdy opouští, mohl by se pozoruhodný druh šířit i do dalších podzemních slojí.
Šnekova jeskyně je velká. Na délku má osmdesát pět metrů, na šířku sedmdesát. Leží 980 metrů pod zemí. Je plná kamení a písku. Celý rok v ní panuje teplota mezi, 3,3 a 3,5 °C. Voda v potoku je teplejší, podle měření jeskyňářů má 2,1 stupně. Vlhkost vzduchu je 100 procent.