Úspěšná skupina dravých druhohorních ještěrů se rozrostla o dalšího člena. Má dlouhé špičaté čelisti. Kostry podobných zvířat už vědci objevili. Patřily ale mladým jedincům, a tak si nebyli jistí, jestli by dospělá zvířata neměla stejný tvar čenichu jako ostatní příbuzní.
Podivné zvíře žilo v období křídy před šestašedesáti milióny let. Vymřelo nejspíš při velkém vymírání, v němž se poroučela z povrchu země většina dinosaurů, kromě těch linií, které přežily dodnes jako ptáci. Kvůli jeho dlouhému čenichu mu paleontologové přezdívají Pinocchio rex, ačkoliv jeho oficiální systematické jméno zní Qianzhousaurus sinensis. Nález publikovala skupina vědců vedená Junchangem Lü z Čínské akademie geologických věd v časopise Nature Cummunications. Kostra byla podle vědců dobře dochovaná.
Její majitel sice nebyl dospělý, ale nejspíš se k dospělosti blížil, což se hodí. Vědce totiž na zvířeti nejvíc zaujaly proti ostatním zástupcům skupiny prodloužené a užší čelisti. Podobné dinosaury už našli dva. Byla to ale ještě mláďata, takže nikdo nevěděl, jestli by, kdyby vyrostla, neměla lebku podobnou ostatním už známým tyranosaurům.
U Qianzhousaura se zdá nepravděpodobné, že by se jeho tvar lebky mohl ještě změnit. Spíš to vypadá, že v rodokmenu tyranosaurů byla větev, jejíž členové měli úzké čenichy všichni. Je možné, že nové vykopávky odhalí další její příslušníky.
Jeden ze spoluautorů výzkumu, Steve Brusatte z Edinburghské univerity okomentoval objev slovy: "Je to nové plemeno tyranosaura. Má povědomý zubatý úsměv jako T. rex, ale jeho čenich byl daleko delší a měl na nose řadu rohů. Může vypadat trochu komicky, ale určitě byl stejně smrtící jako jakýkoliv jiný tyranosaurus, možná trochu rychlejší a plíživější."
Vědci si myslí, že tyranosauři s dlouhými čenichy mohli být jednou z hlavních skupin dinosauřích predátorů v křídové Asii. Kostí je v zemi ještě spousta, takže si stačí jen počkat, jak bude vypadat další tyranosaurus, kterého paleontologové určitě brzo vyhrabou.