V Jizerských horách si vyzkoušejí líhnutí jiker pstruha v přírodě

Věda a technika
5. 9. 2018 12:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Vodohospodáři z Lesů ČR do potoků a tůní v Jizerských horách vysadili za více než deset let přes sto tisíc ryb původních druhů, zejména pstruhy obecné a střevle potoční. V příštím roce se chtějí pokusit také o částečně přirozený odchov v přírodě. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí státní firmy Eva Jouklová.

Líhnutí jiker pstruha v přírodě si vodohospodáři vyzkoušejí pomocí Firzlaffova inkubačního přístroje. "Uměle vytřené a oplodněné jikry se vloží do boxu a celý přístroj umístíme na dno toku. Na jaře vykulený plůdek vypustíme do potoků," uvedl Petr Dvořák z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, jež se na projektu podílí. Takto odchované ryby se podle něj lépe přizpůsobí životním podmínkám. "A častěji se vrací zpátky do své původní lokality," dodal.

Pstruzi v minulých desetiletích téměř vymizeli z Jizerských hor kvůli průmyslovým exhalacím z polských a německých elektráren a dalším škodlivinám. Nebyli schopni přežít v příliš kyselé vodě. Díky odsíření nebo uzavření elektráren se ale životní prostředí i voda zlepšily a pstruzi nyní dokážou v potocích vydržet. Lesy ČR s projektem začaly v roce 2008, každý rok správci toků státní firmy na jaře na různých místech Jizerských hor vysadí asi deset tisíc plůdků pstruha obecného a do vybraných úseků toků ve vyšších polohách hor pak stovky dvouletých pstruhů. "Jde například o pramenné části Černého potoka nebo Bílé Smědé, tam, kde nehospodaří rybáři," uvedla Jouklová.

Střevli potoční se zase daří v průtočných tůních a v nádržích i obnovených korytech vodních toků, například u Raspenavy nebo na Malé Jeřice v Oldřichově v Hájích na Liberecku. "Ročně jich vysadíme stovky," uvedl vedoucí správy toků oblasti povodí Labe z Lesů ČR Tomáš Sajdl. "Někde ryby vysazujeme opakovaně. Chceme zajistit stabilní a geneticky rozmanitou populaci," dodal.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Pavlíček Luboš

Další čtení

ilustrační foto

Letadlem nebo rychlovlakem? Koleje jsou drahé, ale víc eko než letadla

Věda a technika
18. 7. 2025
Největší na Zemi nalezený meteorit z Marsu

Kolik stojí kámen z Marsu? V aukci 112 milionů korun. Zabojoval i dinosaurus

Věda a technika
17. 7. 2025

PlayStation opět ignoruje Gamescom. Sony nebude na veletrhu ani letos

Věda a technika
16. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ