Archeologové z Prácheňského muzea v Písku nalezli zbytky dvorce z doby železné nedaleko obce Boudy u Mirotic na severním Písecku. Osada zde mohla fungovat zhruba od pátého do prvního století před naším letopočtem. Archeologové během výzkumu zatím objevili dvě zahloubené budovy, fragmenty keramiky z té doby a také zlomky skleněných náramků a korálků. Řekl to pracovník Prácheňského muzea Tomáš Hiltscher.
Dvorec objevili během záchranného výzkumu, kdy dohlíželi na stavbu vodovodu z Mirotic do Čimelic. Terénní práce skončí v neděli. "K nejzajímavějším nálezům patří skleněný korálek s očkem, který by mohl pocházet z jižní Evropy," uvedl archeolog muzea Jaroslav Jiřík.
Archeologové již mají z dřívějších let zmapované nedaleké hradiště s názvem Hrad u Bud.
"Tato osada pravděpodobně mohla sloužit jako zázemí tohoto hradiště," uvedl Jiřík. Podle něj objev osady z doby železné dokresluje představu archeologů o hustém osídlení severního Písecka v tomto období. Odborníci zkoumali více než devítikilometrové území, kudy povede vodovod.
"Díky současnému výzkumu je tato osada nejlépe prozkoumaným sídlem z doby železné na Písecku," dodal Jiřík. Archeologové zde také objevili zlomky pravěké štípané industrie, které dokládají i předchozí osídlení lokality z doby lovců a sběračů.