Vědci našli největšího čtyřkřídlého dinosaura

Věda a technika
16. 7. 2014 14:40
Velikost changyuraptora v porovnání s člověkem.
Velikost changyuraptora v porovnání s člověkem.

Vědci popsali dosud neznámého dinosaura ze skupiny microraptorů, kteří měli peří a letky na předních i zadních nohách. Vypadalo to jako čtyři křídla místo dvou.

Časy, kdy byl jediným známým předchůdcem ptáků zprofanovaný archeopteryx, jsou dávno pryč. Dnešní paleontologové objevují nové příbuzné labutí a pštrosů jako na běžícím pásu. Dinosauří předkové dnešních opeřenců uměli spoustu věcí, které dělají dnešní ptáky opravdovými ptáky. Kladli vejce, stavěli hnízda, měli lehké duté kosti a tak dál. Jak se ale naučili létat? Nový dinosaurus, jehož popsala skupina vědců vedená Gangem Hanem z Po-chajské univerzity, potvrzuje nepříliš překvapivou myšlenku, že aktivnímu letu předcházelo řízené klouzání.

Zkamenělina C. yangi.

Všechny detaily o novém pravěkém zvířeti zveřejnili vědci v časopise Nature Communications. Pojmenovali ho Changyuraptor yangi. Slovo "changyu" (český přepis by měl být snad čchang-jü) znamená "dlouhý brk". Kořen "raptor" znamená "dravec". Většina čtenářů ho asi bude znát ze jména známého velociraptora. Oba živočichové ostatně spadali do stejné skupiny dravých dinosaurů podobných dnešním ptákům. Druhové jméno "yangi" odkazuje na čínského paleontologa jménem Jang Jen-tung.

Velký krocan

Zvíře žilo asi před 125 miliony let. Proti svým už známým příbuzným bylo poměrně velké. Od špičky čenichu ke konci ocasu, respektive ocasních per, měřilo asi 132 centimetrů, z čehož třicet procent tvořila ona ocasní pera. Jeho hmotnost zaživa odhadují vědci na asi čtyři kila. Pro srovnání: čáp černý má na délku asi metr a váží okolo tří kilogramů. "C. yangi byl jako velký krocan s opravdu hodně dlouhým ocasem," řekl o dinosaurovi jeden ze spoluautorů popisu Alan Turner ze Stony Brooks University.

Paleontologové si myslí, že mohl žít v korunách stromů, mezi nimiž se pohyboval klouzavým letem. Zda byl schopný i aktivního letu, není jisté. "Nevíme, jestli C. yangi létal, nebo klouzal," prohlásil Turner.

I klouzavý let ale může být užitečný. Vědci předpokládají, že ho praktikoval blízký příbuzný nového dinosaura jménem microraptor. Jak si život microraptora a dvou dalších klouzajících dinosaurů představují paleontologové, si můžete prohlédnout na níže vloženém videu, žel jen v anglickém jazyce.

Střemhlavý kluzák

Vědci odhadují, že dlouhá ocasní pera mohla novému dinosaurovi sloužit ke zpomalení rychlosti pádu. Mohla vytvořit asi pětinu celkového vztlaku během letu. Z poměru vztlaku a odporu spočítali, že C. yangi byl nejspíš mistr v brzdění při strmých sestupech, ale platil za to ztrátou větší výšky při mělkých skluzech. Různým nastavením ocasu mohl měnit rychlost sestupu. To by se podle vědců hodilo při přistání a útocích na kořist.

Příbuzní C. yangi patří do vývojové větve, ze které sice nevznikli ptáci, ale byla jim blízká. O dinosauřím původu ptáků se vědci dohadovali už v předminulém století.

Teprve v sedmdesátých letech minulého století ho ale začali považovat za s jistotou prokázaný. V současnosti jsou ptáci považováni za skupinu dinosaurů, která jako jediná přežila katastrofické vymírání na rozhraní geologického období křídy před šestašedesáti miliony let.

Autor: Radek JohnFoto: Stephanie Abramowicz, L. Chiappe, Dinosaur Institute, NHM

Další čtení

Babočka paví oko

Relaxujte a počítejte motýly. Pomůžete jim. Motýlí půlhodinka končí v neděli

Věda a technika
15. 7. 2025
ilustrační foto

Dobrodružství za domem. Studentka objevila 19 rostlin nových v Česku

Věda a technika
15. 7. 2025
Největší nalezený meteorit z Marsu

Největší kámen z Marsu jde do dražby. Váží 25 kilo, stojí desítky milionů

Věda a technika
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ