Dálkově ovládaná ponorka spuštěná z výzkumné lodi narazila poblíž Havaje na prapodivné stvoření. Ze všeho nejvíc připomíná ducha z animované komedie Casper. Je to téměř jistě nový druh, na formální popis si ale ještě počká.
Měl to být rutinní průzkum mořského dna. Miniponorka měla nasbírat kousky skal a přivézt je na hladinu geologům. Chtěli je analyzovat a zjistit, jestli mají stejné složení jako jiné kousky nasbírané už před časem. Automatická výprava však kromě skal přinesla i novou hvězdu internetu - chobotnici, která vypadá jako duch Casper. Podvodní robot natočil hlavonožce u úpatí Neckerova ostrova, domorodým názvem Mokumanamana, v Havajském souostroví (Viz mapu dole.). Hloubka byla 4 290 metrů.
Chobotnice si seděla jako by nic na kusu skály. Je to nejhlubší pozorování takového zvířete, jaké se dosud někomu poštěstilo. Hlubokomořské chobotnice mají obvykle ploutve, respektive orgány, které je připomínají. Dno oceánu je totiž pusté. Než najdete něco k snědku, případně sexuálního partnera, musíte uplavat pořádný kus, takže se ploutve hodí.
Nová chobotnice se ale bez ploutví zřejmě obejde. Nemá pigmentové buňky. To u hlubokomořských organizmů není neobvyklé. Pod vodou je tma. Sousta barevných druhů z mělčin má vybledlé hlubokomořské příbuzné. Podobně jsou na tom zvířata žijící v jeskyních. Ta často ztratí i oči. Chobotnice a jiní obyvatelé velkých hloubek ale často oči mají. V moři je totiž spousta organizmů, které světélkují.
Podle odhadu vědců měří nová chobotnice deset až dvanáct centimetrů. Zatím se ji nechystají oficiálně popsat a pojmenovat. Na základě videa by to sice šlo - nové druhy byli v minulosti popsány i podle fotografie − lepší by ale bylo několik exemplářů chytit. V poslední době se při popisu nových druhů stalo zvykem přečíst i kousek jejich DNA.