Víte, proč ptáci zpívají? Vědci zpochybnili prastaré teorie

Věda a technika
4. 3. 2014 17:14
Na světě existuje několik tisíc druhů zpěvných ptáků (ilustrační foto).
Na světě existuje několik tisíc druhů zpěvných ptáků (ilustrační foto).

Ptačí zpěv zdaleka není dominantou samečků, zjistili američtí vědci. Zpochybnili tak dosavadní všeobecný předpoklad, že zpěv se vyvinul jako nástroj, s jehož pomocí si samečci namlouvají partnerky a vymezují se vůči konkurentům.

Zpěv je u samiček mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo, a u zpěvných ptáků je spíše pravidlem, než výjimkou. Pravděpodobně se vyvinul už u dávných předků dnešních zpěvných ptáků, konstatovali v odborném internetovém časopise Nature Communications ornitologové z Marylandské univerzity v Baltimore.

Tým pod vedením Karan Odomové přezkoumal poznatky o zpěvu u více než tisícovky ptačích druhů z celého světa. U 323 druhů, které patřily pod 34 z 44 zkoumaných čeledí zpěvných ptáků, získali vypovídající údaje. U 229 druhů, tedy 71 procent, samičky pravidelně zpívaly.

Vědci rovněž z rodokmenu založeném na genetických datech překvapivě vysledovali, že zpěv je u samiček charakteristickým znakem už velmi dlouho a není "novým vynálezem".

Podle ornitologů existuje na světě více než 10 tisíc druhů ptáků, z toho několik tisícovek druhů lze zařadit mezi zpěvné ptáky.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

The Last of Us Part II Remastered přidává novinku. Projít příběh chronologicky

Věda a technika
8. 7. 2025

První gameplay z Mafia: The Old Country ukazuje drsnou Sicílii i návrat ke kořenům série

Věda a technika
7. 7. 2025

Očekávání stoupá. Mafia: The Old Country má na wishlistu už 2,5 milionu hráčů

Věda a technika
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ