Jak by mohl vypadat hypotetický život na planetách ve vzdálených koutech vesmíru? Mimozemské lesy možná nejsou zelené, ale černé jak noc. Alespoň na planetách, na jejichž nebi svítí více než jedna hvězda.
Přibližně polovina hvězd podobných Slunci má nejméně jednoho gravitačně vázaného souseda. Totéž platí alespoň pro čtvrtinu červených trpaslíků. Dvojhvězdy a vícečetné systémy jsou v naší galaxii velmi časté.
Rostliny na Zemi využívají pro fotosyntézu především modrou a červenou složku slunečního světla. Modrá část nese z viditelné části spektra nejvíce energie, protože má nejkratší vlnovou délku, červená je zase ve slunečním spektru nejintenzivněji zastoupena. Světlo, které se z listů odráží, má zelenou barvu.
Na planetách obíhajících kolem více hvězd ale může být vše jinak. Na setkání britské Královské astronomické společnosti na to upozornili vědci z univerzity ve skotském Saint Andrews.
Hvězdy se liší svou povrchovou teplotou a spektrálním složením svého světla. V systému, v němž hvězdu podobnou Slunci doprovází například červený trpaslík, se proto rostlinám (nebo jiným tamním fotosyntetizujícím organismům) nabízejí mnohem širší možnosti využití elektromagnetického záření.
Baterie pigmentů "vyladěných" pro absorbování různých vlnových délek světla může být tak pestrá, že z povrchu listů prakticky žádné záření neunikne. Taková rostlina by se jevila jako temně šedá nebo černá. Pro našince poněkud nezvyklý pohled.