Způsoby obživy zvířat jsou během vývoje života stále rozmanitější

Věda a technika
9. 3. 2015 07:07
V moři toho žije nejvíc na korálových útesech. V minulosti zastávali roli korálů jiní živočichové.
V moři toho žije nejvíc na korálových útesech. V minulosti zastávali roli korálů jiní živočichové.

Jeden z mála biologů, kterým se kdy podařilo prorazit do seriálu Simpsonovi, Američan Stephen Jay Gould, má štěstí, že zemřel v nízkém věku. Kdyby byl naživu, musel by přihlížet vyvracení všech svých nejslavnějších teorií.

K historii vědy se dá přispět dvěma způsoby. Buďto máte pravdu, nebo ji nemáte. Stephen Jay Gould začíná být chronický druhý případ. Minulý týden vyvrátila skupina vědců v čele s Matthewem Knopem ze Stanfordovy univerzity další jeho slavnou myšlenku. Před 542 miliony let došlo k záhadné události označované jako kambrická exploze. Během ní se na Zemi objevila většina základních tělních plánů živočichů, které existují dodnes. Gould tvrdil, že s nimi přišla i většina jejich dnešních ekologických funkcí.

Knope a spol. ale Gouldovu hypotézu otestovali a došli k názoru, že neplatí. Porovnali ekologické role osmnácti tisíc rodů mořských organizmů od kambrické exploze až po dnešek. Brali v úvahu jejich pohyblivost, zdroj potravy, místo, kde žijí a tak podobně. V časopise Nature Communicatins tvrdí, že v počátcích vývoje života znali živočichové méně způsobů obživy než dnes.

"Naše důkazy jsou velmi jasné," prohlásil Knope. "Ekologické funkce zvířat se, na rozdíl od jejich základních tělních plánů, neobjevily během jednoho časného výbuchu. Přesněji řečeno, opak je pravdou."

Postupné přibývání způsobů života zvířat narušovala jen masová vymírání. Byly to katastrofy, při nichž vyhynula velká část druhů na Zemi v krátkém časovém úseku (což v paleontologii může znamenat miliony let). Po masových vymíráních se ale počet ekologických rolí nedostal jen znovu na stejnou úroveň. Pokaždé se ještě zvýšil.

Autor: Radek JohnFoto: Rostislav Ageev | Dreamstime.com

Další čtení

Největší nalezený meteorit z Marsu

Největší kámen z Marsu jde do dražby. Váží 25 kilo, stojí desítky milionů

Věda a technika
14. 7. 2025
Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ