Ve vědeckých časopisech v poslední době přibývá prací, podle nichž se globální změna klimatu promítá do tělesných vlastností živých organizmů. Mnoho druhů zvířat na celém světě se v posledních letech zmenšilo. Nejpřímočařejší vysvětlení efektu spočívá v termoregulaci.
Větší organizmus má relativně menší povrch, a tím i menší tepelné ztráty. Pro blízce příbuzné skupiny živočichů, jako jsou třeba různé druhy medvědů, často platí, že menší zvířata žijí v teplejších oblastech. Život ve studených oblastech naopak zvýhodňuje větší jedince s menšími ztrátami. Pokud se zvedne průměrná teplota celé zeměkoule, dá se čekat, že se zmenší i průměrné zvíře. Aspoň u některých skupin se zdá, jako by se to skutečně dělo.
Příčina ale může být složitější. Změna klimatu by mohla zhoršovat nabídku potravy. Kdo je hubenější a potřebuje méně jíst, je pak ve výhodě, ať už ztrácí méně tepla nebo víc. Zvířata žijící na menších plochách, třeba na mořských ostrovech, mají rovněž sklony ke zmenšování.
* Proč se zmenšují polodivoké ovce na ostrově Hirta?
* Proč lední medvědi?
* Stalo se něco podobného už i někdy dříve v historii Země?
* Jak se mění velikost zvířat v závislosti na vzdálenosti od rovníku?
* Jak se mění velikost zvířat v dlouhodobých časových měřítcích?
* Co tělesná výška lidí?
Pokud vás některá z výše uvedených otázek zaujala, kupte si v pondělí časopis TÝDEN. Dočtete se v něm odpovědi i na řadu otázek dalších.