V šesti českých a moravských městech začne v pondělí osmý ročník festivalu Týden vědy a techniky. Otevřou se brány ústavů, uskuteční se stovka přednášek, několik výstav a workshopů. Věda pronikne i do kaváren, muzeí a knihoven.
Akce Týdne vědy a techniky (3.-9. 11.) proběhnou v Praze, v Brně, v Českých Budějovicích, v Olomouci, v Ostravě a v Plzni. Kompletní program najdete na stránkách festivalu. Hlavím tématem letos bude planeta Země, jejíž rok vyhlášený organizací UNESCO se pomalu chýlí k závěru. Svůj pohled na Zemi nabídnou zástupci celého spektra vědeckých oborů od astronomů a geologů přes biology po archeology nebo historiky umění.
Dalšími velkými tématy budou Biologie a medicína ve světě technologií a Věda a kriminalistika. Festival pořádá Akademie věd České republiky ve spolupráci s vysokými školami, Kriminalistickým ústavem, Českou kosmickou kanceláří a dalšími partnery.
Dny otevřených dveří
Navštívit můžete 72 pracovišť ústavů Akademie věd. Pražský Fyzikální ústav například zve na exkurze věnované kapalným krystalům z plochých obrazovek nebo obřímu urychlovači LHC. V Ústavu experimentální botaniky vám zase díky mikroskopu a laseru předvedou rostlinu zevnitř a v přímém přenosu.
Brněnský Historický ústav připravil přednášku s názvem Zemští škůdci, žháři a lotři aneb Koho určitě potkáte při procházce pozdně středověkou Moravou. V českobudějovickém Hydrobiologickém ústavu vám představí akustickou kameru a vysvětlí, že mikrobiální smyčka by sebevrahům nebyla nic platná.
Přednášky
Mezi stovkou přednášek už na první pohled zaujmou například Osvícení v pralese, Proč je dobré mít kuře v laboratoři?, Jak dělá embryo zuby, Děravá Země, Smrt na prahu vesmíru nebo Kost jako chytrý nanokompozit.
Názvy některých dalších přednášek mohou působit poněkud odtažitě, ale to neznamená, že se za nimi neskrývají zajímavá témata. Co zkusit třeba přednášky Entomofauna invazních rostlin nebo Seizmicita indukovaná kolísáním hladiny v Asuánské přehradě? Stejně dobře by se mohly jmenovat třeba Breberky na zelených vetřelcích a Zemětřesení v zemi faraonů.
Řadu přednášek bude možno sledovat i v on-line přenosu. Kromě přednášek jsou přichystány i diskuse u kulatého stolu a vědecké kavárny.
Výstavy a muzea
Výstava Encyklopedie ve vývoji vědy a techniky, která se koná v hlavní budově Akademie věd na Národní třídě v Praze, se věnuje historii české encyklopedistiky. Největší prostor je věnován Ottovu slovníku naučnému. Od vydání posledního z jeho dvaceti osmi dílů letos uplynulo 100 let.
Ve stejné budově proběhne také výstava TransGenesis 2008/Globální hráči. Představí hry, hračky a herní technologie, ve kterých umělci a programátoři spojují fyzické a virtuální prostředí. Například herní ovladač v podobě masážní vesty nebo logickou hru levelHead, v níž pohyb postavy ovládáte otáčením kostky.
Na Národní třídě můžete navštívit také výstavy Příběh kapky, věnovanou nositeli Nobelovy ceny Jaroslavu Heyrovskému, a Přírodní katastrofy. V pražském Muzeu policie bude až do června 2009 přístupná výstava Kriminalistika proti zločinu.
V úterý se v Plzni otevře interaktivní muzeum Techmania, v němž si všechny exponáty, demonstrující nejrůznější vědecké principy, můžete vyzkoušet na vlastní kůži. Součástí expozice je i holandská výstava Patentováno přírodou, ukazující zákonitosti a principy, jimiž se člověk inspiroval v přírodě.
Foto: Profimedia, Akademie věd ČR, levelHead