Promiskuitní neandertálci si uměli užívat. Měli delší ukazováčky

Věda a technika
4. 11. 2010 13:45
Neandertálci měli prý evoluční výhodu. Podle všeho jim příliš nepomohla.
Neandertálci měli prý evoluční výhodu. Podle všeho jim příliš nepomohla.

Neandertálci možná nemusejí dnešnímu člověku připadat jako dvakrát přitažliví příbuzní. V zásadní věci ale moderní lidi překonávali: v počtu sexuálních partnerek. Přesvědčeni o tom jsou výzkumníci Liverpoolské univerzity, které na promiskuitu neandertálců upozornil zvláštní detail - neobvyklá délka ukazováčku.

Vědci srovnávali druh Ardipithecus ramidus žijící na zemi před 4,4 miliony let, druh Australopithecus afarensis starý 3 až 4 miliony let, neandertálce, který zmizel před zhruba 28 tisíci lety, a zkamenělinu raného Homo sapiens starou zhruba 90 tisíc let.

Během srovnávání se opírali o poznatek z předchozího bádání. Pokud je plod v děloze vystaven působení androgenních hormonů, mezi něž patří i testosteron, ovlivní to nejen budoucí sexuální chování jedince, ale i délku jeho prstů. Vyšší koncentrace hormonu bývají považovány za indikátory soutěživosti a promiskuity a zároveň se odrážejí v prodlouženém ukazováčku ve srovnání s prsteníčkem stejné ruky.

Evoluční výhodu nad svými pasivnějšími příbuznými získaly na základě porovnání zkamenělých článků prstů dva druhy - neandrtálec a raný Homo sapiens.

Vědci připouštějí, že jejich přístup je nestandardní a výsledky si vyžádají další důkazy. "Přestože nám poměry mezi prsty dávají skutečně vzrušující náznaky o chování homininů (pravěkých předchůdců a příbuzných člověka; pozn. red.), uznáváme, že důkazy jsou omezené. Abychom ověřili tato zjištění, potřebujeme více zkamenělin," napsala v článku uveřejněném v britském časopisu Proceedings of the Royal Society B, vedoucí výzkumu Emma Nelsonová.

 

 

Autor: -pev-Foto: Profimedia

Další čtení

Očekávání stoupá. Mafia: The Old Country má na wishlistu už 2,5 milionu hráčů

Věda a technika
3. 7. 2025

Tony Hawk i Tomb Raider míří do Game Passu. Microsoft odhalil červencové přírůstky

Věda a technika
2. 7. 2025
Na dně moří a oceánů leží doslova poklady - vzácné kovy (ilustrační foto)

Japonci se vrhnou na dno oceánu. Chtějí zkusit těžit vzácné kovy v hloubkách

Věda a technika
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ