Čínský "tchajkonaut" Čaj Č´-kang jako první Číňan v historii vystoupil do kosmu. Po patnácti minutách se bezpečně vrátil do vesmírné lodi Šen-čou-7 (Nebeská loď).
Čaj Č´-kang měl na sobě 120 kilogramů těžký skafandr čínské provenience, jehož výroba stála v přepočtu 75 milionů korun. "Cítím se dobře. Zdravím čínský lid a národy světa," řekl kosmonaut při výstupu, při němž rovněž do externí kamery zamával čínskou vlajkou.
Jde o třetí čínský let s lidskou posádkou, při němž mají být na oběžnou dráhu umístěn satelit a první stabilní vesmírná stanice. Loď ve čtvrtek odstartovala na oběžnou dráhu kolem Země. Let tříčlenné posádky má trvat tři dny a skončit přistáním v severočínském Severním Mongolsku.
ČTĚTE TAKÉ: Tchajkonauti se připravují na výstup do kosmu
Jde o nejambicióznější čínský projekt od vyslání prvního tchajkonauta do kosmu v roce 2003. Mise je součástí programu, který má předvést vyspělost čínských technologií a jehož cílem je dopravit člověka na Měsíc, což by se mělo uskutečnit v roce 2022. Loni vypustila Čína automatickou sondu na oběžnou dráhu kolem Měsíce a v roce 2012 by tu chtěla realizovat přistání nepilotovaného stroje.
Na fotogalerii se podívejte ZDE.
Hlavní konstruktér lodí Šen-čou sdělil, že Peking urychlí výrobu nové generace vesmírných lodí, která umožní trojici astronautů pobývat ve vesmíru po dobu jednoho týdne. Přepravovat bude kosmonauty a další potřebné věci na plánovanou čínskou vesmírnou stanici a mohla by nabízet tuto službu i jiným zemím.
Foto: ČTK