První Kolumbova osada v Americe nenašla žádné stříbro

Věda a technika
19. 2. 2007 13:38
Ilustrační foto: Socha Kryštofa Kolomba
Ilustrační foto: Socha Kryštofa Kolomba

Ilustrační foto: Socha Kryštofa KolombaDomněnka, že první osada Evropanů v Americe byla Kryštofem Kolumbem založena na místě nálezu stříbrné rudy, se nepotvrdila. Osadníci z La Isabelly na ostrově Hispaniola, o nějž se dělí Haiti s Dominikánskou republikou, se sice stříbro pokoušeli najít, žádné jeho ložisko však nenašli. Informoval o tom vědecký tým kolem Alyson Thibodeauové z Arizonské univerzity v Tusconu v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Dosud byla za důkaz existence dolu podle vědců považována ruda, nalezená v nové době archeology na místě bývalé osady; nyní však američtí vědci přesnou analýzou zjistili, že jde o rudu přivezenou osadníky z Evropy, zřejmě pro lepší srovnání při pátrání po podobné.

Izotopová analýza potvrdila, že nalezená ruda pochází z konkrétních ložisek v tehdejším Španělsku a byla tedy do osady dovezena. Rudná struska nalezená na stejném místě navíc prokazuje, že zklamaní osadníci, kterým se nepodařilo v okolí najít podobnou rudu, se pokoušeli trochu stříbra získat aspoň z tavení rudy přivezené z původní domoviny.

Osada La Isabella, pojmenovaná po španělské královně, byla založena v roce 1494 na území dnešní Dominikánské republiky během druhé Kolumbovy plavby do Ameriky. Hlavním motivem plaveb i osady bylo najít drahé kovy - zlato a stříbro. Místo toho osadníky stíhaly hurikány, hlad a nemoci. Po čtyřech letech byly zbytky osady zase opuštěny.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Epic rozdává Ghostrunner 2 a další hry. Příští týden přijde i český Samorost 2

Věda a technika
11. 9. 2025

Sony představuje aplikaci PlayStation Family. Rodiče získají úplnou kontrolu nad hraním dětí

Věda a technika
10. 9. 2025

Fotbalový simulátor UFL dorazí i na PC. Tvůrci slibují vydání ještě letos

Věda a technika
9. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ