První obratlovec <span>vylezl na strom</span> už v prvohorách

Věda a technika
29. 7. 2009 17:13
Předchůdce dnešních savců útěkem na stromy unikl predátorům.
Předchůdce dnešních savců útěkem na stromy unikl predátorům.

Předchůdce dnešních savců útěkem na stromy unikl predátorům.Koncem prvohor, před 260 miliony lety, už na Zemi existoval obratlovec, který se dokázal pohybovat ve větvích stromů. Tehdejší ekosystém byl zřejmě rozmanitější, než se paleontologové dosud domnívali.

Předchůdce dnešních savců pronikl do korun stromů 60 milionů let před tím, než planetu ovládli dinosauři. Získal tak značnou výhodu, protože unikl z dosahu predátorů a dostal se k dosud nevyužívaným zdrojům potravy.

Fosilie prvního stromového obratlovce z doby před 260 miliony let.Býložravec pojmenovaný Suminia getmanovi měřil i s ocasem asi padesát centimetrů. Paleontologové z Fieldova muzea v Chicagu objevili několik koster v Kirovské oblasti v evropské části Ruska a z anatomických znaků odvodili životní styl tohoto živočicha. Měl prodloužené prsty, palec v opozici k ostatním prstům a chápavý ocas.

Tak časná kolonizace stromů obratlovci je pro paleontology překvapením. Naznačuje, že v té době se zřejmě začal měnit charakter celých suchozemských ekosystémů. Do té doby v nich převládali masožravci, jejichž potravu tvořil především hmyz a vodní živočichové. Teprve později se na Zemi začaly objevovat různé typy suchozemských býložravců - od velkých druhů spásajících nízké rostliny po malé druhy, které postupně obsadily různé typy prostředí.

Rekonstrukce kostry a skutečné podoby druhu Suminia getmanovi.

Foto: Diane Scott, ilustrace Christina Stoppa

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ