Umělé oplodnění je dnes díky stále dokonalejším lékařským postupům již běžnou metodou, jak pomoci bezdětným párům k potomkovi. Od svých počátků tento zákrok prodělal revoluci, lékaři vyvinuli několik dalších technik a jsou stále úspěšnější. Prvním dítětem na světě, které bylo zplozeno mimo tělo matky, se stala Britka Louise Brownová, jíž bude v pátek 30 let. Před dvěma lety se tato poštovní úřednice z Bristolu stala také sama matkou.
Když v 70. letech rodiče Brownové beznadějně toužili po dítěti, jediným východiskem se pro ně zdála být adopce. Shodou okolností v té době britští gynekologové Robert Edwards a Patrick Steptoe pracovali na nevídaném experimentu: v laboratorní nádobě chtěli v živném roztoku spojit vajíčko se spermatem a vzniklé embryo poté umístit do matčiny dělohy. To se jim také nakonec podařilo a malá Brownová přišla na svět 25. července 1978 - císařským řezem, ale zdravá.
Svět tehdy ovládlo nadšení i zděšení zároveň. Někteří lidé tento převratný experiment považovali za vzpouru proti přírodě, jiní za spásu lidského druhu. Zrodila se metoda in vitro fertility (IVF) - mimotělní oplodnění vajíčka. Vatikán dokonce vydal prohlášení, v němž se píše, že "tato událost může mít pro lidstvo závažné důsledky". Edwards, který na metodě pracoval od 60. let, přiznal, že výzkum se nedařilo dotáhnout do konce proto, že se rozpoutaly velké etické diskuse.
Brownová prý již od svých čtyř let ví, že je v něčem výjimečná, že nebyla počata přirozenou cestou, ale za pomoci lékařské vědy. Stala se z ní mediální hvězda, u níž se novináři předháněli se žádostmi o rozhovor, v nichž se čas od času svěřovala s pocity osamění. "Až jsem si připadala taková abnormální," přiznávala. Spolužáci ve škole ji zaplavovali otázkami, a ona jim musela vysvětlovat, že se nenarodila v laboratoři, ale své matce normálně v porodnici.
Jeden z primátů drží i mladší sestra Brownové - Natalie, která se narodila jako 40. dítě ze zkumavky na světě. Ta se v roce 1999 stala prvním takto počatým dítětem, které porodilo svého vlastního potomka (syna Caseyho). Nepotvrzují se tak obavy vědců, že děti ze zkumavky budou moci mít také jen děti počaté v umělém prostředí mimo tělo matky. Podle lékařů je jejich zdraví plně srovnatelné s dětmi, které byly počaty normální cestou. Přirozeně byl počat také Cameron, syn Brownové.
Párů, jež mají s početím potíže, v posledních letech výrazně přibývá. Problémy se nevyhnou přibližně každé desáté dvojici. První české "zkumavkové" dítě (ale i první ve střední a východní Evropě) přišlo na svět 4. listopadu 1982. Dnes na světě žijí více než tři miliony lidí, jejichž místo početí bylo "mimo ložnici".
Foto: archiv