Řada mořských ryb červeně fluoreskuje
16.09.2008 10:55 Původní zpráva
Biologové z univerzity v německém Tübingenu zjistili, že některé mořské ryby červeně září. To je překvapení, protože vědci se až dosud domnívali, že červená barva nehraje v životě mořských ryb žádnou roli.
Tato část elektromagnetického spektra je totiž mořskou vodou rychle pohlcována a v hloubce deseti metrů se už všechny červené předměty jeví jako fádně šedé.
Nový výzkum, zveřejněný v dnešním vydání časopisu BMC Ecology, ukazuje, že červená barva je mezi mořskými rybami překvapivě běžná. Němečtí biologové ji ve spolupráci s australskými a rakouskými kolegy objevili u 32 druhů korálových ryb z pěti různých čeledí.
Červená barva u nich není dána odrazem vnějšího světla od rybího těla, ale je způsobena fluorescencí. Povrch ryby absorbuje světlo o jiné vlnové délce a vyzařuje do okolí světlo červené barvy. Barva se proto s hloubkou vody neztrácí a na krátké vzdálenosti je dobře patrná.
Autoři studie se domnívají, že fluorescence by mohla sloužit k vnitrodruhové komunikaci, podobně jako u jiných fluoreskujících organismů.
Foto Michiels et al.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.