Americký raketoplán Endeavour v noci na dnešek přistál u Mezinárodní vesmírné stanice. Po spojení se jeho sedmičlenná posádka přesunula na palubu orbitálního komplexu a hned začala pracovat na jeho rozšíření. Na vesmírné stanici stráví nejméně 12 dní.
Astronauti pomocí mechanické paže stanice vyložili z nákladního prostoru raketoplánu paletu, na níž je upevněn dvouramenný kanadský robot Dextre. Ten bude využíván k práci na vnějších částech komplexu, kterou dosud museli provádět lidé. Jeho instalace bude spolu s připojením první ze tří částí japonské laboratoře Kibo hlavní náplní "vesmírných vycházek" kosmonautů. První z pěti výstupů je naplánován na pátek 02.23 středoevropského času.
Po přivítání obou posádek si Francouz Léopold Eyharts vyměnil místo člena stálého osazenstva stanice s Američanem Garrettem Reismanem. Ten zůstane na oběžné dráze do června.
Ještě před přistáním provedl Endeavour tradiční otočku o 360 stupňů, při níž astronauti na ISS detailně vyfotografovali jeho plášť. Z analýzy zhruba 300 pořízených snímků bude americký Národní úřad pro letectví a vesmír zjišťovat, zda nebyl raketoplán při úterním startu poškozen. Toto bezpečnostní opatření se provádí od tragického rozpadu raketoplánu Columbia v roce 2003.
Odborníci zatím nevědí, co narazilo asi deset vteřin po startu do přední části Endeavouru. Nevyloučili zatím, že to mohl být pták. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír z analýz dosud získaných snímků pláště není možné zjistit, zda byl při nárazu žáruvzdorný štít poškozen. Inženýři americké vesmírné agentury proto musejí podrobně prozkoumat další snímky, aby ověřili, zda Endeavour čeká po šestnáctidenní misi bezpečný návrat na Zemi.
Foto: AP
<span>Raketoplán Endeavour</span> přistál u vesmírné stanice
Věda a technika
13. 3. 2008 06:18Americký raketoplán Endeavour.
Autor: ČTK
Další čtení
Studenti z VUT Brno mají podporu ESA v přípravě mise zkoumající sinice
Věda a technika
13. 1. 2025
MSI na veletrhu CES 2025 představuje novou řadu notebooků s grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 50
Věda a technika
10. 1. 2025
Budoucí piloti „nebeské lišky“ dostanou k výcviku nový špičkový simulátor od české firmy
Věda a technika
9. 1. 2025