Tři americké raketoplány, které mají být dány koncem letošního roku do výslužby, by mohly uskutečnit ještě další lety, aniž by to působilo technické problémy. Oznámil to v úterý mluvčí NASA John Shannon.
Jedinou otázku je cena, řekl a dodal, že NASA vynakládá měsíčně 200 milionů dolarů, tedy 2,4 miliardy ročně na údržbu tří raketoplánu v operačním stavu, ať létají nebo ne.
"Myslím, že hlavní otázkou, na kterou musí NASA a země odpovědět, je cena," řekl na tiskové konferenci o příštím letu raketoplánu Discovery na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), který se má uskutečnit 5. dubna. Po 29 letech služby zůstávají na seznamu plánovaných letů už je tři.
Americký prezident Barack Obama v návrhu rozpočtu na rok 2011 potvrdil, že lety raketoplánů skončí 30.září, což bude i konec fiskálního roku. Někteří členové amerického Kongresu se vyjádřili pro to, aby raketoplány létaly déle, aby se tak zkrátilo období, během něhož budou Spojené státy závislé výhradně na ruských kosmických lodích Sojuz, kterými se nyní jejich astronauti dopravují na ISS.
Nová americká raketa schopná dopravit astronauty na ISS měla začít létat do vesmíru v roce 2015. Toto datum je ale nejisté poté, co se upustilo od projektu nosné rakety Ares 1 z programu Constellation, který Obama navrhuje celý zrušit. Prezident chce podpořit soukromý sektor ve vývoji nosné rakety schopné vynést astronauty na oběžnou dráhu za co nejnižší cenu.
ČTĚTE TAKÉ: Američané k Měsíci nepoletí, NASA dostane jiné úkoly
Ve vesmíru naplno startuje éra soukromníků
Texaská republikánská senátorka Kay Bailey Hutchisonová předložila minulý týden návrh zákona předpokládající prodloužení letů raketoplánů.
Foto: NASA