Reklama nalepená na hvězdné nebe

Věda a technika
28. 8. 2007 14:57
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Reklamní souhvězdíKdyž už marketingové oddělení neví, co by vymyslelo, přijdou na řadu hvězdy, a to nikoliv filmové. Britská energetická společnost npower si nechala zaregistrovat nové souhvězdí, které tvoří její logo.

Bombastické tvrzení npoweru je jedním z několika případů snahy expandovat reklamní průmysl do vesmíru. Je ovšem poměrně bezzubé, jméno souhvězdí registrované u společnosti International Star Registry (ISR) totiž neznamená vlastně vůbec nic.

ISR provozuje hrátky s hvězdnými jmény a konstelacemi jako byznys. Chcete někomu udělat radost romantickým dárkem? Pojmenujte po něm hvězdu a my to uvedeme v mapě hvězdné oblohy, kterou pravidelně vydáváme v knize „Vaše místo v kosmu". Jediná oficiální jména vesmírných těles i jejich uskupení však spravuje Mezinárodní astronomická unie. Údajně nový trend v marketingu, který npower označuje za star-vertising, lze ostatně do češtiny přeložit více než výstižně jako hvězdoklamu.

Na balonu nebo raketě

Snaha spojit značku s vesmírem však není vůbec nová. Jeden z neúspěšných účastníků soutěže X Prize, která hledala prvního soukromníka schopného vynést do kosmu lidi, například nabízí focení reklamy v exteriérech zcela exkluzivních. Dejte nám své logo, nabízí americké JP Aerospace, my ho nalepíme na desku připevněnou k balónu a necháme ho vynést na samou hranici vesmíru. „Tam automatický fotoaparát pořídí desítky snímků s pozadím zakřiveného zemského povrchu a mraků a po přistání stroje od nás dostanete CD plné materiálů, které vyrazí vašim zákazníkům dech," slibují výškoví balónáři.

Skutečně orbitální reklamu připravovala v roce 1993 společnost Space Marketing, která chtěla na nízkou oběžnou dráhu vynést lesklý billboard veliký téměř kilometr čtvereční. Plachta by byla v noci rovnocenným soupeřem měsíce. Takovou drzost zarazily společnými silami americký Kongres a vesmírný odpad kroužící kolem země. Kdo by dal miliony dolarů za to, že jeho billboard záhy roztrhají na kusy staré družice a malé meteority? Nad tím, aby se nikdo nepokoušel podobným způsobem zneužívat oběžnou dráhu, od roku 2005 pro jistotu dohlíží americký Federální letecký úřad (FAA).

Nakonec se tak musel Space Marketing v roce 2000 spokojit s instalací desetimetrového loga společnosti Pizza Hut na ruskou raketu Proton-K vynášející do vesmíru modul Zvězda pro Mezinárodní vesmírnou stanici. V té době už měli Rusové s reklamou slušné zkušenosti: jejich kosmonauti na stanici Mir ochutnávali pizzu, používali „trvanlivé materiály od Kodaku" a točili reklamu na izraelské mléko a Pepsi.

Foto: archiv

Další čtení

MindsEye má problém už na startu vývojáři couvají a hráči dostávají peníze zpět

Věda a technika
12. 6. 2025
Zasedání zastupitelstva Plzně. Výsledky architektonické soutěže o návrh na úpravy kulturního domu Peklo a jeho předprostor a další. Přímý přenos jednání bude na www.plzenvkostce.cz.

V Plzni budou testovat pozemní roboty. Ti podvodní už plavou v nádrži

Věda a technika
12. 6. 2025

Červen v PS Plus nabídne hororovou směnu, roboty zkázy i návrat kyberpunkové legendy

Věda a technika
11. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ