Robot <span>studentů z Litomyšle</span> obstál ve světové konkurenci

Věda a technika
20. 5. 2009 11:05
Robot pracuje v manuálním i v automatickém režimu.
Robot pracuje v manuálním i v automatickém režimu.

Robot pracuje v manuálním i v automatickém režimu.Robot vybavený mechanickou rukou na první pohled vypadá jako profesionální stroj, který za vojáky a záchranáře „zaskakuje" v nebezpečných situacích. Jednou by tak skutečně mohl sloužit, zatím se však jedná o prototyp vyvinutý trojicí českých středoškoláků.

Marek Votroubek, Petr Bubeníček a Jan Král z Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli s projektem EiMSARobot zvítězili ve své kategorii na prestižní středoškolské soutěži Intel ISEF v nevadském Renu. Uspěli v konkurenci 278 týmů.

ČTĚTE TAKÉ: Čeští studenti uspěli v mezinárodní vědecké soutěži

„Robot dokáže pracovat v manuálním režimu, ve kterém řídíme všechny jeho pohyby pomocí pákového ovladače ze vzdáleného počítače pomocí wi-fi technologie. Lze mu také zaslat příkazy, aby zadaný úkol splnil automaticky," říká Marek Votroubek. „Zatím jsme mu zadali úkol vyhledat a uchopit pivní láhev. Poté, co se mu to povede, by měl její obsah nalít do připraveného půllitru. S tím jsme trochu narazili u amerických kolegů, pro které není pivo tak atraktivní jako pro Čechy," doplňuje Jan Král.

Vítězství v prestižní mezinárodní soutěži: dobrá položka do životopisuSe znalostmi získanými ve škole by studenti nevystačili. „Fyzika ze školy je takový nejnutnější základ, na kterém se dá stavět, ale se dvěma hodinami fyziky týdně si opravdu vystačit nemůžeme. Jedná se tedy především o vlastní samostudium a zájem každého z nás o daný obor," říká Jan Král. Při konstrukci robota pomáhal internet a odborná literatura, občas poradili i rodiče. „Jelikož jde o prototyp, několik jeho částí bylo konstruováno experimentálně, hodiny fyziky se uplatnily pouze v teoretické částí týkající se výpočtů pohyblivých částí," vysvětluje Marek Votroubek.  

Studenti využili i zkušenosti ze svých předcházejících projektů. Současné vítězné verzi předcházel robot DTM-FHR7, který nebyl vybaven automatickým režimem a měl méně dokonalou řídící elektroniku.

Otevřená budoucnost

Cesty úspěšného týmu se po maturitě možná rozejdou. „Marek jde do Prahy na ČVUT, Petr má za rok v plánu VŠCHT a já mířím do Brna na VUT," říká Jan Král a dodává: „Marek i já chceme ve vývoji robotů pokračovat, každý máme ale trochu jiný názor na to, jak by měl robot vypadat a co by měl umět. A pravděpodobně i rozdílné místo studia by mohlo být problémem."

„Já bych se chtěl pokusit robota postavit v profesionálním provedení, ve kterém by byl schopen například sériové výroby. Mohl by tak pracovat pro policii nebo armádu v nebezpečných situacích," plánuje Marek Votroubek. „Každopádně je to veliká zkušenost v oboru robotiky a mechaniky, která se určitě neztratí při studiu na vysoké škole."

Foto: Intel

Autor: - von -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ