Šéf ruské Federální kosmické agentury (Roskosmos) Anatolij Perminov včera podle agentury AP ujistil americké partnery, že Moskva má i přes nynější napjaté rusko-americké vztahy nadále zájem o společný výzkum vesmíru.
Podle Perminova nemohou špatné vztahy mezi Moskvou a Washingtonem a ani současná světová finanční krize stát v cestě společnému vesmírnému programu.
Na Mezinárodní vesmírnou stanici se dnes v Sojuzu TMA-13 vydá nová posádka. S ruským kosmonautem Jurijem Lončakovem a jeho americkým kolegou Michaelem Finkem poletí další vesmírný turista - Američan Richard Garriott, syn bývalého astronauta Owena Garriotta.
Po roce 2010: ruský monopol
Ruské Sojuzy budou od roku 2010 jediným dopravním prostředkem, který zajistí přepravu kosmonautů mezi Zemí a ISS. K tomuto datu plánuje Washington vyřadit z provozu raketoplány. Někteří představitelé USA se obávají přílišné závislosti vesmírného programu na Rusku, čehož by Moskva podle nich mohla zneužívat.
Kongres na začátku měsíce povolil americké vesmírné agentuře NASA nakoupit místa pro své astronauty v raketě Sojuz po roce 2010. Podle Perminova tím Washington ukázal, že nemá žádný zájem zpolitizovat vesmírnou spolupráci. Svědčí o tom prý i přítomnost amerických astronautů na ruském kosmodromu Bajkonur.
Před dvěma lety udělila NASA americké firmě Lockheed Martin zakázku na výstavbu kosmických lodí Orion. Oriony by měly nahradit dosluhující raketoplány. NASA předpokládá, že první orbitální let s lidskou posádkou se uskuteční v roce 2014.
Foto NASA