Rusové zjišťují, zda trosky rozpadlé družice neohrozí ISS
30.03.2009 08:00
Ruské vojenské kosmické síly oznámily, že sledují úlomky z nefunkčního vojenského satelitu, který se částečně rozpadl na oběžné dráze. Účelem monitorování je zajistit, aby trosky neohrozily Mezinárodní kosmickou stanici. Informovala o tom agentura AP.
Družice Kosmos-2421 se částečně rozpadla poté, co byla v únoru 2008 vyřazena z provozu. Mohlo za to patrně vesmírné smetí, které narazilo do jednoho ze solárních panelů satelitu, uvádí se v prohlášení ruských kosmických vojsk.
Předpokládá se, že družice do konce letošního roku shoří v atmosféře, ale vojenské kosmické síly sledují asi třicet fragmentů, které se od ní odlomily, ve snaze zajistit, že neohrozí ISS a její posádku.
Letos 12. března se astronauti pobývající na palubě ISS na zhruba deset minut nouzově přesunuli do připojeného návratového modulu Sojuz. Důvodem byly úlomky kosmického smetí, které mohly stanici ohrozit.
ČTĚTE TAKÉ: ISS hrozila srážka, astronauti se evakuovali
Včerejší ohrožení ISS kosmickým smetím se může opakovat
Podle experta na orbitální odpad Marka Matneye z NASA byly úlomky součástí mechanismu k udržení družic na náležité oběžné dráze a měřily asi 13 centimetrů. NASA se v takovém případě obvykle snaží přemístit ISS tak, aby neležela letícím úlomkům v cestě, tentokrát ale dostala varování příliš pozdě, takže nebyl čas na to stanicí pohnout. Proto úřad vybídl astronauty, aby se uchýlili do záchranného modulu.
Vesmírné odpadky jsou považovány za vážnou hrozbu pro ISS a také pro odhadem 800 komerčních a vojenských satelitů operujících v kosmu. Zdokumentováno je více než 18 tisíc kusů takových trosek. Jejich počet vzrostl v posledních letech, především kvůli rozpadání starých družic. V únoru se na oběžné dráze kolem Země vůbec poprvé srazily dvě velké družice. Ve výšce téměř 800 kilometrů se nad Sibiří střetl americký satelit komunikačního systému Iridium a nefunkční ruská vojenská družice.
ČTĚTE TAKÉ: Na oběžné dráze se poprvé v historii srazily dva satelity
Foto: ESA
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.