Sex je součástí života na Zemi nejméně 380 milionů let. To je o třicet milionů let déle, než se vědci dosud domnívali. Podle australských a britských paleontologů to dokládá nález zkamenělin dvou prehistorických ryb, které v sobě měly oplodněná vajíčka. O svém objevu informují v aktuálním vydání odborného časopisu Nature.
Samo pohlavní rozmnožování je ještě mnohem starší. Ryby popsané v Nature jsou však prvním známým příkladem vnitřního oplození. Tyto "pionýrky sexu" patřily k takzvaným pancířnatcům, vyhynulým obratlovcům vzdáleně připomínajícím žraloky, jejichž hlavu a hruď chránil pevný kosticový krunýř. Obývaly korálová moře v období devonu.
Odborníci měli donedávna za to, že tyto prehistorické ryby kladly vajíčka do vody, kde je oplodnily samčí spermie jako u mnoha dnešních ryb. "Jakmile jsme v této skupině objevili embrya, věděli jsme, že se oplodňovaly vnitřně. Ale jak to dělaly?" položil klíčovou otázku, kterou před vědce nález postavil, vedoucí týmu John Long z Victoriina muzea v Melbourne.
O objevu embryí u jednoho druhu pancířnatců tým informoval už loni v květnu, nyní popisuje i způsob, jakým k vnitřnímu oplození docházelo.
ČTĚTE TAKÉ: Nejstarší fosilii embrya nalezli v Austrálii
Řešení záhady vnitřního oplození u pancířnatců přinesl výzkum samečků uložených v londýnském a melbournském muzeu. Paleontologové u nich objevili modifikovanou pánevní ploutev s kostěnou a chrupavčitou výztuhou, kterou samci zřejmě používali při kopulaci. Podobná modifikace je známa i u dnešních žraloků.
Foto: ČTK, Museum Victoria