Satelity nestačí, vědci budou <span>arktický led</span> měřit ručně

Věda a technika
22. 10. 2008 08:00
I v éře moderní techniky zbývá prostor pro tradiční metody výzkumu.
I v éře moderní techniky zbývá prostor pro tradiční metody výzkumu.

I v éře moderní techniky zbývá prostor pro tradiční metody výzkumu.I v době satelitního snímkování zbývá při vědeckém zkoumání polárních oblastí prostor pro dobrodruhy sbírající data přímo na místě. Britští badatelé se začátkem roku 2009 vydají měřit přesnou tloušťku arktického ledu a doplní tak údaje ze satelitů a ponorek, jejichž měřící systémy nerozlišují vrstvy ledu od vrstev sněhu.

Tříčlenná skupina zahájí v únoru 1200 kilometrů dlouhou cestu z Kanady k severnímu pólu. Do května hodlá sbírat údaje a vzorky ledu, sněhu a ovzduší. Výzkumníci budou podle vedoucího týmu Pena Hadowa čelit až padesátistupňovému mrazu a budou muset s přístroji i plavat v mrazivé vodě.

"Jediným způsobem, jak pořádně zjistit tloušťku sněhu a ledu, je měřit od povrchu polární krusty a ve vrtech," poznamenal Hadow, který jako první člověk došel v roce 2003 sám bez asistence z Kanady na severní pól. V nové misi ho budou provázet Ann Danielsová a Martin Hartley.

Poznatky britského týmu budou představeny na konferenci Mezivládní skupiny odborníků o změnách klimatu (GIEC) OSN, která se uskuteční v příštím roce v Kodani. Odhady, za jak dlouho by v důsledku globálního oteplování mohl arktický ledový příkrov zmizet, se zatím podle agentury AFP pohybují v širokém rozmezí od pěti do sta let.

Ilustrační foto Profimedia

Autor: ČTK

Další čtení

Babočka paví oko

Relaxujte a počítejte motýly. Pomůžete jim. Motýlí půlhodinka končí v neděli

Věda a technika
15. 7. 2025
ilustrační foto

Dobrodružství za domem. Studentka objevila 19 rostlin nových v Česku

Věda a technika
15. 7. 2025
Největší nalezený meteorit z Marsu

Největší kámen z Marsu jde do dražby. Váží 25 kilo, stojí desítky milionů

Věda a technika
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ