Senzační objev: fyzikální revoluce, omyl nebo marketing?

Věda a technika
7. 4. 2011 12:01
Pokud se objev potvrdí, ovlivní naše představy o uspořádání světa.
Pokud se objev potvrdí, ovlivní naše představy o uspořádání světa.

Mezinárodní skupina vědců pracující v Chicagu na urychlovači Tevatron je možná na stopě objevu, který by mohl otřást fyzikou. Ve svých pozorováních narazili na nepravidelnost, jež by mohla svědčit o existenci tajemné elementární částice, nebo dokonce nové přírodní síly.

"Nikdo neví, co to je. Pokud je to skutečné, byl by to nejvýznamnější objev ve fyzice za posledních padesát let," řekl deníku New York Times teoretický fyzik Christopher Hill z chicagského Fermilabu - vědeckého ústavu, pod nějž Tevatron organizačně spadá.

Podle jednoho z možných vysvětlení by záhadná anomálie mohla být důkazem Higgsova bosonu. Jde o hypotetickou elementární částici, která podle stávající teorie uděluje ostatním částicím hmotnost. Kromě Tevatronu po něm pátrá i výkonnější urychlovač LHC u Ženevy.

Nová síla?

Tevatron je kruhový urychlovač, v němž se srážejí protony s antiprotony.Nepravidelnost by ale mohla být také důkazem nové přírodní síly, která by doplnila gravitaci, elektromagnetismus, silnou jadernou sílu a slabou jadernou sílu. Podle fyziků by se projevovala jenom na velmi malé vzdálenosti v jádře atomu.

Objev nové síly by otřásl základy současné fyziky. Podle mluvčího vědců z Fermilabu Giovanniho Punziho jsou odborníci, kteří se na analýze dat podílejí, "nadšeni z nabízejících se možností, ale zároveň jsou opatrní, protože objev by mohl být tak závažný, že je to téměř děsí". Promýšlejí proto i všechny možné alternativní výklady nepravidelnosti.

Poslední šance pro urychlovač

O možném objevu již několik měsíců diskutují i vědci, kteří v laboratoři nepracují. "Pokud se to potvrdí, bude to velmi velké," míní teoretický fyzik z Newyorské univerzity Neal Weiner. Mnozí fyzikové jsou skeptičtí.

Například Nima Arkani-Hamed z Princetonské univerzity považuje podle The New York Times anomálii za umělý výtvor, který vznikl při zpracování a analýze dat z urychlovače. Samotní vědci z Fermiho laboratoře tvrdí, že existuje pravděpodobnost nižší než jedna čtvrtina procenta, že anomálie je výsledkem statistického kolísání.

Fermilabu se nedostává peněz, Tevatron má proto do konce roku skončit.Objev tohoto kalibru by se vědcům pracujícím na Tevatronu velmi hodil. Kvůli úsporám totiž Fermilab hospodaří s omezeným rozpočtem a na provoz urychlovače nemá peníze. V lednu proto padlo rozhodnutí, že do konce roku Tevatron skončí. K tomuto rozhodnutí přispěla i skutečnost, že evropský LHC pracuje s vyšší energií a chicagský urychlovač mu v řadě výzkumných oblastí nemůže konkurovat.

Fyzikové z Fermilabu se s tím těžko smiřují. A tonoucí se i stébla chytá, takže je možné, že velmi nejisté výsledky měření, které by za jiných okolností v tichosti ověřovali, nyní pouštějí na veřejnost v naději, že politiky přesvědčí o nutnosti zajistit provoz Tevatronu i pro další roky. Přestože se dost možná nakonec ukáže, že objev nové přírodní síly byl jen planý poplach.

Autor: ČTK Foto: Profimedia , Fermilab

Další čtení

Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ