Šest dobrovolníků stráví 520 dní ve <span>falešné kosmické lodi</span>

Věda a technika
11. 5. 2010 11:23
Zkouška kosmického skafandru upraveného pro použití na Zemi.
Zkouška kosmického skafandru upraveného pro použití na Zemi.

Zkouška kosmického skafandru upraveného pro použití na Zemi.Evropská kosmická agentura (ESA) vybrala první účastníky vědeckého pokusu Mars 500, jehož cílem je v laboratorních podmínkách co nejvěrněji simulovat podmínky kosmického letu na Mars. Pět dobrovolníků "odstartuje" 3. června na osmnáct měsíců dlouhou expedici.

Prvními dobrovolníky se stali Romain Charles a Diego Urbina, jedenatřicetiletý Francouz a šestadvacetiletý Ital kolumbijského původu. Posádku laboratorního plavidla by měli doplnit ještě tři Rusové a jeden Číňan.

Mezinárodní projekt, v jehož rámci byl v moskevském Institutu lékařských a biologických problémů (IBMP) vybudován rozsáhlý komplex kabin simulujících vesmírnou loď, přistávací modul i povrch rudé planety, byl zahájen již koncem devadesátých let. Zatím nejdéle v něm cvičící kosmonauti strávili tři měsíce.

ČTĚTE TAKÉ: Po třech měsících skončil simulovaný let k Marsu

Francouz Romain Charles (31 let).Současná fáze projektu má za úkol simulovat skutečnou dobu potřebnou k cestě a přistání na Marsu a k návratu na Zemi.

Podle vědeckého týmu je hlavním cílem experimentu zkoumat vliv izolace a stísněného prostředí vesmírné lodi na tělesný i duševní stav astronautů. Vědci se proto pokusili napodobit co nejvěrněji podmínky letu. Účastníky čeká simulované přistání na Marsu i výstup na jeho povrch.

Diego Urbina, Ital kolumbijského původu, 26 let.Součástí experimentu bude i simulace časového zpoždění při komunikaci s řídící věží. Až bude skutečná loď kroužit okolo rudé planety, potrvá dvacet minut, než vzkazy z ní dorazí na Zemi a naopak. Toto zpoždění bude brzdit i komunikaci pokusné posádky, ačkoli bude od dispečinku vzdálena jen několik metrů.

Podobný experiment se v institutu IBMP uskutečnil již na přelomu let 1999 a 2000. Tehdy ale skončil skandálem, když si jeho kanadská účastnice stěžovala, že ji šéf ruského týmu obtěžoval a že další dva ruští účastníci se spolu servali do krve. Již úspěšnější fáze se uskutečnila v roce 2009, kdy posádka, kterou tvořili čtyři Rusové, Němec a Francouz, strávila v pokusném modulu celkem 105 dnů.

Dobrovolníci stráví 500 dní v prostoru napodobujícím kosmickou loď.

Foto: ESA

Autor: ČTK

Další čtení

Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ