Šimpanzí samci si kupují <span>sex za maso</span>

Věda a technika
8. 4. 2009 15:06
Samec Sagu drží potenciální dar. Sežrat, nebo vyměnit za sex?
Samec Sagu drží potenciální dar. Sežrat, nebo vyměnit za sex?

Samec Sagu drží potenciální dar. Sežrat, nebo vyměnit za sex?Samice volně žijících šimpanzů kopulují častěji s těmi samci, kteří si jejich přízeň získávají dárky v podobě podílu z ulovené kořisti. Nejde přitom o jednorázový „obchod", ale o složitější chování, které dokazuje mimo jiné schopnost šimpanzů plánovat své chování.

V odborném časopise PLoS ONE o tom dnes informuje dvojice odborníků z lipského Ústavu Maxe Plancka pro evoluční antropologii.

Antropologické studie lidských lovecko-sběračských společenství ukazují, že úspěšnější lovci mají více žen a zanechají po sobě více potomků. Podobná zákonitost funguje i u našich nejbližších příbuzných. Šimpanzí samci se často dělí o kořist se samicemi, které se lovu neúčastní. A čím štědřejší samec je, tím vyšší je jeho reprodukční úspěch.

Jedna z hypotéz vysvětlujících tento vztah mezi štědrostí a počtem potomků říká, že šimpanzí samice jsou přístupnější k sexu s těmi samci, kteří je zásobují naloveným masem. Analogické vysvětlení by mělo platit i u lidských kultur žijících na úrovni doby kamenné. Dosud však pro takový směnný obchod chyběly důkazy.

Samec Utan nabízí maso samici Kinshase (s mládětem na zádech).Přinesl je výzkum německých vědců v národním parku Tai v Pobřeží slonoviny. Ukázal, že šimpanzí samci ochotně obdarovávají masem i ty samice, které právě nejsou v plodném období svého reprodukčního cyklu. Vyplatí se jim to až později. Samice si pamatují, kdo z jejich nápadníků k nim byl v minulosti štědrý, a podle toho si mezi nimi vybírají. Z toho plyne, že vztah je komplikovanější než prostá okamžitá výměna masa za sex.

Budu si tě pamatovat, fešáku!

„Naše výsledky napovídají, že šimpanzi ve volné přírodě směňují maso za sex a činí tak v dlouhodobém časovém měřítku. Samci, kteří se dělili se samicemi o maso, zdvojnásobili svou reprodukční úspěšnost. A samice, které by si samy obstaraly dostatek potravy jen s obtížemi, zvýšily svůj příjem kalorií, aniž by riskovaly zranění při lovu," říká spoluautorka studie Cristina Gomesová.

Předchozí výzkumy podle ní nenašly vztah mezi reprodukčním úspěchem a dělením se o maso možná kvůli tomu, že hledaly pouze okamžité výměny. Druhý z autorů, Christphe Boesch, zdůrazňuje, že nová zjištění poskytují další důkaz o tom, že šimpanzi dovedou dlouhodobě plánovat a své chování řídí i s ohledem na zisk, který by jim z něj mohl plynout v budoucnosti.

ČTĚTE TAKÉ: Šimpanz házející kameny po lidech potěšil zoology

Foto: Cristina M. Gomes

Další čtení

Nový Battlefield bude představen v létě, vyjít má do dubna 2026

Věda a technika
7. 5. 2025

Vyšel nový trailer na GTA VI

Věda a technika
6. 5. 2025

Nový díl videoherní série Mafia s přízviskem Domovina vyjde 8. srpna

Věda a technika
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ