Slovenští vědci bodovali. Dostanou od Evropské unie peníze

Věda a technika
25. 11. 2016 14:41
Trenčínská univerzita Alexandra Dubčeka získá 400 miliónový příspěvek od EU.
Trenčínská univerzita Alexandra Dubčeka získá 400 miliónový příspěvek od EU.

Jedna ze slovenských univerzit dostane od Evropské unie příspěvek 15 milionů eur (405 milionů korun) na program výzkumu a vývoje. Trenčínská univerzita Alexandra Dubčeka uspěla v hodnocení projektů spolu s dvěma dalšími slovenskými týmy, které se rovněž dostaly do užšího výběru nejlepších záměrů. Novinářům to řekli ministr školství Peter Plavčan a zástupci zúčastněných institucí. Slovenská věda se dlouhodobě potýká s nedostatkem peněz.

"Ze 167 projektů prošlo přes náročné hodnocení 13 projektů, z toho byly tři slovenské projekty. Je to výjimečný úspěch slovenské vědy," uvedl Plavčan.

Trenčínská univerzita se zaměřila na výzkum skla, keramiky, silikátových a jiných materiálů. "Na základě tohoto projektu vybudujeme špičkové vědecko-výzkumné pracoviště evropského formátu a budeme zkoumat povrchové úpravy skel z hlediska zdravotnictví, automobilového a strojírenského průmyslu. Například se budeme zabývat samočisticími mechanismy pro skla," řekl rektor univerzity Jozef Habánik.

Podle rektora bude moci univerzita vytvořit 44 pracovních míst v oblasti výzkumu a vytvořit společné doktorandské studijní programy s dalšími univerzitami. Kromě unijního příspěvku dostane univerzita na projekt od slovenské vlády deset milionů eur (270 milionů korun) na přístrojové vybavení.

Peníze od slovenského státu dostanou i další dva úspěšné projekty, které připravily Slovenská akademie věd (SAV) a Národní lesnické centrum. Obě instituce možná dostanou peníze i od EU, která v rámci zmiňovaného grantového programu podpořila zatím desítku projektů.
"Dosáhli jsme prvního úspěchu v mezinárodních kritériích. Považuji to za potvrzení kvality vědy," řekl předseda SAV Pavol Šajgalík. Dodal, že Slovensko se z hlediska financování vědy pohybuje na konci žebříčku zemí evropské osmadvacítky.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Luprich Andrej

Další čtení

Kalmar Mediterranean - menší příbuzný kalmara Hamiltonova

Vědci natočili největšího hlavonožce světa. Dorůstá velikosti auta

Věda a technika
17. 4. 2025
ilustrační foto

Vědci možná objevili mimozemský život. Mají jistotu "jen" 99,7 procent

Věda a technika
17. 4. 2025
ilustrační foto

Čeští vědci: Zarostlá rumiště ve městech chrání zvířata i rostliny. A chladí vzduch

Věda a technika
15. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ