Jedna ze slovenských univerzit dostane od Evropské unie příspěvek 15 milionů eur (405 milionů korun) na program výzkumu a vývoje. Trenčínská univerzita Alexandra Dubčeka uspěla v hodnocení projektů spolu s dvěma dalšími slovenskými týmy, které se rovněž dostaly do užšího výběru nejlepších záměrů. Novinářům to řekli ministr školství Peter Plavčan a zástupci zúčastněných institucí. Slovenská věda se dlouhodobě potýká s nedostatkem peněz.
"Ze 167 projektů prošlo přes náročné hodnocení 13 projektů, z toho byly tři slovenské projekty. Je to výjimečný úspěch slovenské vědy," uvedl Plavčan.
Trenčínská univerzita se zaměřila na výzkum skla, keramiky, silikátových a jiných materiálů. "Na základě tohoto projektu vybudujeme špičkové vědecko-výzkumné pracoviště evropského formátu a budeme zkoumat povrchové úpravy skel z hlediska zdravotnictví, automobilového a strojírenského průmyslu. Například se budeme zabývat samočisticími mechanismy pro skla," řekl rektor univerzity Jozef Habánik.
Podle rektora bude moci univerzita vytvořit 44 pracovních míst v oblasti výzkumu a vytvořit společné doktorandské studijní programy s dalšími univerzitami. Kromě unijního příspěvku dostane univerzita na projekt od slovenské vlády deset milionů eur (270 milionů korun) na přístrojové vybavení.
Peníze od slovenského státu dostanou i další dva úspěšné projekty, které připravily Slovenská akademie věd (SAV) a Národní lesnické centrum. Obě instituce možná dostanou peníze i od EU, která v rámci zmiňovaného grantového programu podpořila zatím desítku projektů.
"Dosáhli jsme prvního úspěchu v mezinárodních kritériích. Považuji to za potvrzení kvality vědy," řekl předseda SAV Pavol Šajgalík. Dodal, že Slovensko se z hlediska financování vědy pohybuje na konci žebříčku zemí evropské osmadvacítky.