Sonary zhoršují <span>delfínům sluch</span>. Alespoň dočasně

Věda a technika
8. 4. 2009 12:40
Sonary mohou delfínům kompikovat navigaci i vzájemnou komunikaci.
Sonary mohou delfínům kompikovat navigaci i vzájemnou komunikaci.

Sonary mohou delfínům kompikovat navigaci i vzájemnou komunikaci.Impulzy vysílané podmořskými sonary vojenských plavidel mohou dočasně ohlušovat delfíny. Tvrdí to vědci vedení Aranem Mooneym z Havajské univerzity na základě testů provedených na delfínech skákavých. Jejich studii zveřejnilo internetové vydání britského magazínu Biology Letters.

Sluch je přitom pro delfíny klíčový. Využívají ho k navigaci i ke vzájemné komunikaci.

V oceánografickém institutu v americkém Woods Hole vystavili Mooney a jeho kolegové impulzům delfíny, kteří jsou zvyklí na hluk. Zvuky sonaru vědci nahráli během vojenských cvičení u západního pobřeží USA krátce před tím, než ve stejné oblasti uvízla na pláži skupina mořských savců.

Do bazénu vysílali krátké pulzy, a to v různých intervalech a síle. Pak pomocí mnohem tišších tónů zjišťovali práh slyšení delfínů. V řadě případů se sluch testovaných zvířat zhoršil a chovala se neklidně.

Měřitelná ztráta sluchu se dostavila při hlasitosti signálů přes 200 decibelů a odehrání nejméně pěti zvukových sad. Do normálu se delfínům sluch vrátil po dvaceti až čtyřiceti minutách.

Sonary vojenských lodí působí negativně i na velryby.Mooney tvrdí, že je to poprvé, co byl experimentálně prokázán škodlivý vliv zvuku těchto navigačních zařízení na mořské živočichy. Běžné sonary vysílají signály o hlasitosti větší než 250 decibelů. Aby plovoucí zvíře ochromily jako při pokusu, muselo by se několik minut pohybovat nejméně 40 metrů od plavidla, které je šíří. Vědci ale nevyloučili dlouhodobější působení při použití jiných frekvencí nebo nižší hlasitosti.

ČTĚTE TAKÉ: Chtěli byste si popovídat s delfínem? Pracuje se na tom
                        Delfíni jsou talentovanými kuchaři, připravují si sépie

Hrozba i pro velryby

Sonar funguje na podobném principu jako radar, ale namísto elektromagnetických vln používá zvukové. Ty pro orientaci a komunikaci užívají i kytovci. Podle ekologů jsou zdokumentovány případy, kdy sonary zmátly velryby natolik, že zabloudily na mělčinu anebo se na hladinu vynořily tak rychle, že uhynuly kvůli dekompresi.

ČTĚTE TAKÉ: Oceány jsou pro velryby moc hlučné

Spory o používání podmořských sonarů mezi ekology a americkou vládou loni řešil až tamní nejvyšší soud. V listopadu rozhodl, že vojenská plavidla mohou při manévrech v Tichém oceánu tato zařízení využívat bez omezení. Zrušil tak nařízení, které ponorkám zakazovalo nasazovat sonary o střední frekvenci do vzdálenosti 19 kilometrů od kalifornského pobřeží. Vypnout je musely i ve chvíli, když se k jejich plavidlu zvířata přiblížila na méně než dva kilometry.

Foto: profimedia.cz, U.S. Navy

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Praha postaví plovoucí heliport na Vltavě. Pro vrtulníky záchranářů

Věda a technika
22. 4. 2025
Kalmar Mediterranean - menší příbuzný kalmara Hamiltonova

Vědci natočili největšího hlavonožce světa. Dorůstá velikosti auta

Věda a technika
17. 4. 2025
ilustrační foto

Vědci možná objevili mimozemský život. Mají jistotu "jen" 99,7 procent

Věda a technika
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ