Evropská kosmická sonda Rosetta, která je na cestě za kometou, v 8.45 našeho času potřetí od svého startu v roce 2004 proletí kolem Země. K modré planetě se tak dostane nejblíže, a to na vzdálenost 2500 kilometrů.
Třítunová sonda letí ke kometě Čurjumov-Gerasimenko. Na desetiletou pouť se vydala z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně. Svého cíle by měla dosáhnout v roce 2014. Na palubě nese i malý modul, který by měl přistát na čtyřkilometrovém ledovém jádře. Samotná Rosetta zaparkuje na oběžné dráze kolem komety, kde setrvá dva roky, během kterých se bude spolu s kometou řítit zpět ke Slunci.
Před dvěma lety v únoru Rosetta proletěla těsně kolem Marsu, jehož gravitační síla jí dala potřebnou rychlost pro další cestu. Průlet kolem Země znovu zvýší její rychlost, tentokrát už na 48 tisíc kilometrů za hodinu, což jí umožní dostat se do prostoru mezi Marsem a Jupiterem a tam se setkat s cílovou kometou.
Už loni prolétla v těsné blízkosti asteroidu Steins a pořídila jeho snímky. Příští rok se setká s dalším asteroidem, ve vzdálenosti tří tisíc kilometrů mine Lutetii.
ČTĚTE TAKÉ: Evropská sonda se potkala s asteroidem
Zatím nejblíže se s nějakým asteroidem setkala japonská sonda Hayabusa. V roce 2005 dorazila k asteroidu Itokawa a pokusila se na něm přistát. Manévr se ale kvůli technickým problémům nepodařil. Vědci přesto doufají, že sonda zachytila alespoň nějaké prachové částice uvolněné z asteroidu. Na Zemi by měla dorazit v červnu 2010.
Nynějšího průletu kolem Země chtějí vědci využít. V uplynulých dnech na Rosettě zapnuli nejrůznější přístroje, jejichž pomocí chtějí přesněji změřit gravitační poměry systému Země-Měsíc. Po nahlášení výsledků budou přístroje zase vypnuty, protože po většinu cesty dlouhé 4,5 miliardy kilometrů musí šetřit energii.
Foto: ESA