<span>Sondu Phoenix</span> na Marsu postihla další nehoda

Věda a technika
4. 7. 2008 18:28
Snímek povrchu planety Mars.
Snímek povrchu planety Mars.

Snímek povrchu planety Mars.Sondu Phoenix, kterou na Mars vyslal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), postihla další porucha. Tentokrát šlo o zkrat u laboratorní pícky, v níž sonda žíháním zkoumala vzorky marsovské půdy. Odborníci NASA se obávají, že zkrat by se mohl opakovat a příští žíhání vzorků by mohlo být také poslední.

"Vzhledem k tomu, že nelze odhadnout míru pravděpodobnosti, kdy nastane další zkrat v elektrické síti pícek, rozhodla se NASA k mimořádnému postupu," oznámil jeden z vedoucích pracovníků Peter Smith. "Příští žíhání vzorku půdy bude koncipováno tak, jako by šlo o poslední pokus tohoto druhu," upřesnil.

ČTĚTE TAKÉ: Je na Marsu život? Phoenix poslala podrobný snímek

Sonda je vybavena celkem osmi píckami na žíhání vzorků, každá může být použita jen jednou, aby se zachovala čistota vzorku. Při žíhání, tedy vypalování vzorků, se z nich prvky uvolňují v molekulárním stavu a lze je analyzovat. Defekt nastal u pícky číslo čtyři, teoreticky tedy ještě čtyři možnosti zbývají. Další zkrat ale může vyloučit z provozu celou soustavu pícek.

Odborníci se domnívají, že příčinou zkratu mohou být předchozí silné vibrace sondy, vyvolané ze Země záměrně. První vzorky materiálu nabraného mechanickou rukou sondy totiž byly namrzlé a tvořily příliš velké hrudky, které nechtěly propadnout sítem pícky; rozvibrováním sondy se hrudky na sítu poněkud rozmělnily a do pícky propadlo dost materiálu na to, aby jej bylo možné analyzovat. Nyní se ale zdá, že vibrace narušily i elektrické rozvody sondy. Teprve další vývoj ukáže, nakolik je situace vážná.

První závadu měla sonda krátce po přistání na "rudé planetě" koncem května. Robotické rameno pro nabírání a přepravu vzorků půdy se zpočátku nechtělo uvést do provozu, nakonec se ale situace zvládla.

Sonda Phoenix přistála v severní polární oblasti Marsu po desetiměsíční cestě 25. května a její mise má trvat nejméně tři měsíce. Jejím hlavním úkolem je pátrání po stopách vody a uhlíkatých sloučenin, které by naznačovaly možnost výskytu života.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Očekávání stoupá. Mafia: The Old Country má na wishlistu už 2,5 milionu hráčů

Věda a technika
3. 7. 2025

Tony Hawk i Tomb Raider míří do Game Passu. Microsoft odhalil červencové přírůstky

Věda a technika
2. 7. 2025
Na dně moří a oceánů leží doslova poklady - vzácné kovy (ilustrační foto)

Japonci se vrhnou na dno oceánu. Chtějí zkusit těžit vzácné kovy v hloubkách

Věda a technika
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ