Nástup permanentní soutěže a podnikání jako organizačního principu výzkumu a vzdělávání je klíčovým rysem dnešní situace. To je jeden ze závěrů Marcely Linkové a Terezy Stöckelové, českých účastnic výzkumu, který podpořila Evropská komise v rámci 6. rámcového programu.
Vyplývá to z publikace Akademické poznávání, vykazování a podnikání, kterou Linková představila na tiskové konferenci v Senátu na závěr semináře Vědní politika a věda v praxi.
V rámci projektu studoval každý z národních týmů organizaci a provádění výzkumu ve dvou akademických institucích v oblasti přírodních a v oblasti sociálních věd. Výzkumníci zkoumali podoby a proměny současné výzkumné praxe v akademických institucích.
Vědci s krátkodobými smlouvami
Charakteristické pro dnešní dobu je podle Linkové zvyšování výdajů na vědecké granty a pokles institucionálních výdajů, což zvyšuje pracovní nejistotu ve vědeckých institucích. V Británii podle ní dosáhne na trvalé místo ve výzkumu jen 20 procent vědců. Ostatní jsou nuceni pracovat jen na krátkodobé kontrakty v souvislosti s plněním grantů. Tato praxe založená na přebytku výzkumníků a výzkumnic, pro které není ve veřejném výzkumu perspektiva kariérního uplatnění, vede k problémům jak jednotlivců tak akademických institucí, tvrdí výzkumnice.
V Česku se podle Linkové tato tendence ještě tolik neprojevuje, ale nedá na sebe dlouho čekat. V Akademii věd k ní může vést například drastické snížení institucionálních prostředků v příštím roce o více než 14 procent a v letech následujících dokonce o 45 procent.
ČTĚTE TAKÉ: Akademie věd varuje: Návrh rozpočtu je pro nás likvidační
Další problém, který byl na semináři zmíněn, je skutečnost, že z hodnocení výzkumu jsou vyloučeny aktivity jako například organizace přednášek, konferencí a seminářů, které jsou zásadní pro výměnu poznatků a utváření kontaktů, správa veřejných databází či popularizace vědy. Tyto nevykazatelné aktivity jsou naopak sankcionovány. Doplácejí na to především vědci na středních nevedoucích pozicích, které tyto aktivity vykonávají, uvádějí autorky.
Ilustrační foto: profimedia.cz