Soutěž a výstava vyprávějí <span>příběhy rostlin</span>

Věda a technika
3. 11. 2008 18:05
Irena Sedláčková: Návštěva z pravěku (foto z výstavy).
Irena Sedláčková: Návštěva z pravěku (foto z výstavy).

Irena Sedláčková: Návštěva z pravěku (foto z výstavy).V budově Akademie věd na pražské Národní třídě dnes začala výstava Rostlina s příběhem. Představuje vítězné snímky stejnojmenné fotografické soutěže, které se zúčastnili vědci i laická veřejnost. Výstava, pořádaná v rámci Týdne vědy a techniky, potrvá do pátku 7. listopadu.

Soutěž vyhlásil na jaře Ústav experimentální botaniky Akademie věd ve spolupráci s dalšími akademickými institucemi. Úkolem bylo zachytit na fotografii jakoukoli rostlinu nebo její část a snímek doplnit krátkým textem, který rostlinu charakterizuje. Soutěž měla tři kategorie určené vědcům, veřejnosti a juniorům do dvaceti let.

„Rostliny jsou krásné. Jejich svět se ale může zdát na první pohled málo akční a tudíž poněkud nudný. To je velký omyl. Když je člověk jen trochu zvídavý, zjistí, že se v něm odehrávají pozoruhodné věci. Proto jsme také požadovali od soutěžících kromě snímků i texty. Chtěli jsme, aby se zamysleli nad tím, co fotografují", říká hlavní organizátor akce, doktor Jan Kolář z Ústavu experimentální botaniky.

Celkem se sešlo 856 snímků, z nichž porota pro výstavu vybrala osmnáct nejlepších. Kromě nich jsou k vidění také snímky vzniklé v laboratořích Ústavu experimentální botaniky a „trojrozměrné rostliny s příběhem": exponáty představující rostliny jako pomocníky člověka a svědky geologické minulosti Země.

Vítězné snímky

1. místo v kategorii Vědec: Viktor Sýkora – KapsuleVědec: Viktor Sýkora - Kapsule

Semena rostlin mají jediný účel - umožnit vznik další generace a zajistit přežití druhu. Zárodek nové rostliny a zásoba živin potřebná pro vyklíčení se nacházejí uvnitř ochranných obalů, které jim umožňují přežití i v extrémních podmínkách. Ale kromě účelnosti jsou semena stejně jako ostatní součásti přírody i krásná. A my se o tom dnes můžeme přesvědčit s použitím nejmodernější techniky - skenovacího elektronového mikroskopu.

1. místo v kategorii Junior: Renata Mirková – Rozšiřte si cévyJunior: Renata Mirková - Rozšiřte si cévy

Je to nejspíše jediná žijící fosílie, která se nazývá Ginkgo biloba, neboli jinan dvoulaločný. Výtažky z listů mají blahodárné účinky, které tradiční čínská medicína používá na pět tisíc let. U nás se však výtažek z jinanu dvoulaločného těší oblibě až v posledních letech. Také není divu, že je oblíbený už i u nás, protože látky obsažené v ginkgu rozšiřují cévy, zejména v tělních perifériích, a také se zvýší koncentrace a celková mentální svěžest.

1. místo v kategorii Veřejnost: Jaroslav Vogeltanz – Cycas thouarsiiVeřejnost: Jaroslav Vogeltanz - Cycas thouarsii

Cykas Cycas thouarsii je dnes považován na základě studia chromozomů za nejstarší druh cykasu. Tento mohutný až 10 metrů vysoký druh cykasu obývá naši Zemi pravděpodobně již 140 milionů let. Cykasy jsou nazývány živými fosiliemi, protože od svého vzniku se téměř nezměnily.

Galerie vítězných snímků je přístupná také na internetových stránkách soutěže.

 

Foto: Irena Sedláčková, Jaroslav Vogeltanz, Viktor Sýkora, Renata Mirková

Další čtení

Očekávání stoupá. Mafia: The Old Country má na wishlistu už 2,5 milionu hráčů

Věda a technika
3. 7. 2025

Tony Hawk i Tomb Raider míří do Game Passu. Microsoft odhalil červencové přírůstky

Věda a technika
2. 7. 2025
Na dně moří a oceánů leží doslova poklady - vzácné kovy (ilustrační foto)

Japonci se vrhnou na dno oceánu. Chtějí zkusit těžit vzácné kovy v hloubkách

Věda a technika
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ