Soutěž odhalila <span>vědecké talenty</span> mezi středoškoláky

Věda a technika
11. 4. 2009 14:07
Kybernetické vozítko Moniky Svědirohové skončilo na pátém místě.
Kybernetické vozítko Moniky Svědirohové skončilo na pátém místě.

Kybernetické vozítko Moniky Svědirohové skončilo na pátém místě.Kybernetické vozítko, elektromagnetická puška, syntéza nanočástic pomocí ultrazvuku, sledování kosmického záření nebo odstraňování těžkých kovů z půdy prostřednictvím rostlin. To jsou některé s projektů, které středoškolští studenti prezentovali v rámci soutěže Expo Science Amavet.

Soutěž organizovaná Asociací pro mládež, vědu a techniku (Amavet) za podpory společnosti ČEZ si klade za cíl objevit a podporovat nové vědecké a technické talenty mezi českými středoškoláky. Studenti na svých projektech mohou spolupracovat s vědeckými ústavy a vysokými školami, takže se ještě před maturitou dostanou do kontaktu se skutečnou vědeckou prací.

Účastníci národního finále své projekty prezentovali na posterech.V letošním 16. ročníku se o vítězství ucházelo celkem 34 projektů, za nimiž stojí jednotlivci nebo dvou- až čtyřčlenné týmy. Studenti museli prokázat i schopnost svou práci obhájit. Na národním finále, které proběhlo tento čtvrtek a pátek v budově Akademie věd na Národní třídě v Praze, se všechny projekty prezentovaly formou posterů a autoři byli připraveni všem zájemcům vysvětlit podstatu svých výzkumů nebo technologických řešení.

Studenti, kteří se umístili na prvních šesti místech, získali právo účasti na mezinárodní vědeckotechnické výstavě ESI v Tunisu, respektive na vědeckotechnickém veletrhu Intel ISEF ve Spojených státech.

Tereza Nedvědová, vítězka letošního ročníku Expo Science Amavet.Letošní vítězkou se stala devatenáctiletá Tereza Nedvědová z Českých Budějovic se svým biologickým výzkumem probouzení potemníka moučného ze strnulosti způsobené nízkou teplotou. Spolupracovala s Katedrou zoologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.

Na druhém místě se umístil osmnáctiletý Patrik Čermák z Třemošnice. Zkoumal vlastnosti a možnosti přípravy materiálů pro termoelektrické aplikace, tedy zjednodušeně řečeno pro výrobu elektřiny z tepla.

Třetí místo patří sedmnáctileté Barboře Pavlíkové z Brna, která se věnovala možnosti použití ultrazvuku pro syntézu nanočástic oxidu kobaltnato-železitého.

Foto: autor

Další čtení

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Česká středověká strategie se poprvé ukázala. Ashborne Games láká na realistický svět

Věda a technika
9. 7. 2025

The Last of Us Part II Remastered přidává novinku. Projít příběh chronologicky

Věda a technika
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ