Španělské zdravotnické úřady poprvé povolily genetickou předvolbu embryí s cílem snížit pravděpodobnost, že takto narozené dítě v dospělosti onemocní dědičnou chorobou.
Z embryí vzniklých umělým oplodněním lékaři vyberou k implantaci do dělohy to, které od svých rodičů nezdědilo mutace způsobující geneticky podmíněnou formu rakoviny.
Státní výbor pro lidskou asistovanou reprodukci v úterý povolil tento typ výběru pro dva konkrétní případy. V prvním jde o to zabránit, aby dívka, která se narodí, trpěla v dospělosti rakovinou prsu. Konkrétně jde o výběr takového embrya, jehož genetická informace nenese zároveň dvě mutace označované jako BRCA1 a BRCA2, které u žen v osmdesáti procentech případů vedou k rakovině prsu. Ve druhém případě je cílem předejít rakovině štítné žlázy. Informují o tom španělské deníky.
Snížit riziko dědičných chorob
Již nejde o to umožnit selekci embryí s cílem vyloučit gen, který se stoprocentní jistotou způsobí určitou nemoc, jak se to dělalo dosud. Jde o to vyhnout se možnosti, která je v těchto případech velmi vysoká, napsal El País.
Španělsko se tak podle listu El País stává po Velké Británii druhou zemí, která tuto formu genetické předvolby povolila.
"Toto rozhodnutí nepochybně rozpoutá polemiku," soudí El País. "Až dosud byl výběr embryí povolen jen u nemocí způsobených jedním genem nebo u nemocí nevyléčitelných anebo u těch embryí, z nichž se měly narodit děti schopné darovat krev nebo kostní dřeň těžce nemocnému sourozenci," uvedl list.
ČTĚTE TAKÉ: Španělské dítě svým narozením zachránilo bratra
Španělské konzervativní a katolické kruhy jsou zásadně proti takové genetické předvolbě a srovnávají ji s umělým přerušením těhotenství. Stejně tak jejich silný odpor vyvolává rozhodnutí vlády plně povolit potraty.
Vlivná katolická církev již loni v říjnu velmi negativně reagovala na oznámení o narození prvního španělského dítěte, které bylo geneticky vybráno, aby vyléčilo svého staršího bratra postiženého těžkou formou dědičné krevní choroby talasemie, při níž je narušena tvorba bílkovinných součástí krevního barviva hemoglobinu.
Ilustrační foto: profimedia.cz