Už staří Egypťané přišli na to, že mnohé účinné látky z bylin se méně kazí a uvolní se jich víc, pokud se léčivé rostliny nenechají louhovat ve vodě, ale v alkoholu. Dokazuje to chemická analýza látek nalezených ve více než 5000 let starých nádobách.
Nádoby pocházejí z hrobky jednoho z prvních egyptských faraonů Škorpiona I. a z dalších hrobů v jižním Egyptě, z nichž nejstarší jsou datovány rokem roku 3150 před naším letopočtem. Vědci z Pennsylvánské univerzity v nádobách objevili krystaly solí kyseliny vinné, což lze považovat za přesvědčivý důkaz, že v nich Egypťané uchovávali víno.
Chemická analýza však kromě stop po vínu odhalila také pryskyřici a látky charakteristické pro aromatické byliny s léčivými účiinky, například pro saturejku, meduňku, mátu, šalvěj, tymián, koriandr nebo pelyněk. Metoda však není natolik citlivá, aby s jistotou odhalila, které z bylin Egypťané do vína skutečně naložili. Jejich léčivé účinky však znali, figurují v tradiční staroegyptské medicíně.
V každém případě je to dosud nejstarší důkaz využití alkoholu k extrakci účinných látek z bylin. Zatím byl tento postup doložen v písemných pramenech z doby o 1300 let mladší.
Výsledky analýzy vědci publikovali v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.
Ilustrační foto: profimedia.cz