Stát podpoří spolupráci českých a čínských vědců. Výzkumným organizacím a malým nebo středním podnikům poskytne dotace na vzájemné návštěvy odborníků v letech 2017 a 2018. Na internetu o tom informovalo ministerstvo školství, které dotační program vyhlásilo ve spolupráci s čínským ministerstvem pro vědu a technologie. Ministryně školství Kateřina Valachová je v těchto dnech na pracovní návštěvě v Číně.
Dotace jsou určeny jako příspěvek pro řešení mezinárodních projektů v základním a aplikovaném výzkumu nebo inovacích. Česká strana bude hradit českým členům vědeckého týmu letenky do Číny v ekonomické třídě a nejvýš čtrnáctidenní pobyt maximálně čtyř čínských vědců v České republice. Zaplatí jim ubytování, stravu i kapesné. Čínské ministerstvo pro vědu recipročně zaplatí letenky čínských odborníků do Česka a výdaje českých expertů za pobyt v Číně. Na jeden projekt je vyčleněno maximálně 270 tisíc korun.
Společný zájem
Česko-čínské vědecké týmy se budou věnovat některé z oblastí společného zájmu, které definovalo memorandum o porozumění ve výzkumu a vývoji z letošního března. Vědci by měli přicházet s novými poznatky například ve vývoji materiálů, energetice, ochraně životního prostředí, strojírenství, potravinářství, astronomii, biologii, medicíně nebo zemědělství.
Zatímco výzkumné organizace budou mít v základním a průmyslovém výzkumu i experimentálním vývoji hrazeny všechny náklady na pracovní návštěvy odborníků, firmy musejí počítat se spoluúčastí. Její výše se liší podle zaměření výzkumu. Žádosti je možné podávat do konce listopadu. Vyhodnoceny by měly být v prvním čtvrtletí roku 2017.
Vicepremiér pro vědu Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) při březnové návštěvě čínských akademiků v Česku uvedl, že se každým rokem zahajuje kolem 20 česko-čínských projektů. V poslední době se týkají zejména nových materiálů pro ukládání energie, nanočástic pro biologické a lékařské aplikace nebo nových druhů paliv pro letecké motory, řekl tehdy. Spolupracují odborníci z oborů, jako jsou geologie, aplikovaná fyzika, informatika, astronomie, chemie a biologie. Z čínské strany podle Bělobrádkova vyjádření roste zájem o environmentální studia i například o protipovodňová opatření.