Stavitelné <span>Karlova mostu</span> se prý obešli bez vajec

Věda a technika
18. 1. 2010 12:00
Vejce v maltě Karlova mostu jsou prý jen legenda.
Vejce v maltě Karlova mostu jsou prý jen legenda.

Vejce v maltě Karlova mostu jsou prý jen legenda.Žádná vajíčka v maltě Karlova mostu použita nebyla. Na základě svého nejnovějšího průzkumu to tvrdí vědci z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Akademie věd ČR.

Jejich několikaletý výzkum, který provedli na původní maltě použité při výstavbě Karlova mostu, naopak dokázal, že se jedná o tzv. římskou maltu, jejíž receptura byla až donedávna považována za ztracenou s pádem Říše římské, a tudíž neznámou pro středověké stavitele.

Tento typ malty je vhodný pro vodní stavby. Vzniká tuhnutím a tvrdnutím vypálené směsi křemičitanu a uhličitanu rozmíchané ve vodě. Vymysleli ji a na svých strategických stavbách používali staří Římané. Zatím nikdo nepředpokládal, že se takto kvalitní typ malty mohl používat i v zemích Koruny české.

Velkým překvapením bylo experimentální ověření značné pevnosti a tuhosti při nízké hustotě. „Těmito vlastnostmi připomíná středověká malta z Karlova mostu dnešní lehké konstrukční betony, z nichž se staví například moderní mosty nebo vrtné plošiny na ropných polích v moři," říká Richard Přikryl z přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

„Naopak, kdyby se bývala do malty přidala vejce, ztratila by malta svou obrovskou pevnost a tuhost, kterou má," uvádí pověsti na pravou míru Miroslava Novotná z Vysoké školy chemicko-technologické.

Karlův most, chlouba Prahy.

ČTĚTE TAKÉ: Drbání hlavy na Karlově mostě
                        Policie se začala zabývat rekonstrukcí Karlova mostu

Probíhající rekonstrukce Karlova mostu vzbuzuje řadu otázek.V současné době probíhá podrobný průzkum kamenů lícního zdiva Karlova mostu. Vědecký tým vedený Richardem Přikrylem zjistil, že původní vnitřní konstrukce Karlova mostu je i přes stáří 650 let ve velmi dobrém stavu a rozhodně nehrozí jeho nestabilita nebo dokonce zřícení. Naopak nápady zazdít dovnitř kameny narušené mikroorganismy z vnějšího lícního zdiva, nešetrně konzervovaného v druhé polovině 20. století, by podle vědců Karlův most velmi poškodily.

Foto: Robert Sedmík, Jan Schejbal, Jan Zatorsky

Autor: - red -

Další čtení

Nový Battlefield bude představen v létě, vyjít má do dubna 2026

Věda a technika
7. 5. 2025

Vyšel nový trailer na GTA VI

Věda a technika
6. 5. 2025

Nový díl videoherní série Mafia s přízviskem Domovina vyjde 8. srpna

Věda a technika
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ