Vědecké bádání
Strach z Trumpa. Mají nezvratné důkazy o změnách klimatu
22.03.2017 05:45 Původní zpráva
Loňský rok dokázal, že globální změny klimatu probíhají a není o čem pochybovat. Podle vědců už není prostor pro diskusi, počasí minulého roku jasně ukázalo, že se něco děje na globální úrovni a je potřeba začít hledat skutečné řešení. Přišel s tím server Independent.
Světová meteorologická organizace zaznamenala loni rekordní sucha, vlny horka, deště i tání ledovců, což jsou jasná znamení změn klimatu na Zemi.
Zpráva přichází v době, kdy se zejména vědci obávají kroků amerického prezidenta Donalda Trumpa. Mají strach, že Spojené státy vystoupí z Pařížské dohody o změnách klimatu, která je klíčová pro snižování uhlíkových emisí a přípravu na zvyšující se klimatické nebezpečí.
"Vliv lidské aktivity na klimatický systém se stal zjevnějším," píše se ve vědecké zprávě.
V loňském roce naměřili meteorologové například rekordní průměrné teploty, které se pohybovaly až 1,1 °C nad průměrem před nástupem industrializace. Miliony lidí zůstaly o hladu, když se množství dešťových srážek dostalo loni v Africe sotva na 40 procent běžného průměru. Naopak záplavy vyhnaly stovky tisíc lidí z domovů na jihovýchodě Asie.
Rekordně nízkou úroveň ledu naměřili badatelé v Arktidě i Antarktidě. Čína, ale i třeba Skotsko hlásí nejvlhčí vítr v historii. Extrémní teploty a suchá zima i jaro byly jednou z příčin nejrozsáhlejšího požáru v kanadské Albertě, ale také v Tasmánii.
Extrémní teplotní rekordy padaly po celém světě. Ve městě Santiago v Chile naměřili 37,3 °C, na Antarktidě byla průměrná teplota o 6,5 °C vyšší než mezi lety 1961 a 1990.
Vědci zabývající se klimatem předpovídají jen zhoršující se vývoj a zvyšující se teploty. Příčinou jsou obrovské zásoby energie navíc, která je zachycená v atmosféře jako výsledek skleníkových plynů, které lidstvo pumpuje do ovzduší.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.