Středozemní moře se kdysi naplnilo za necelé dva roky
10.12.2009 08:00
Před 5,33 milionu let se Středozemní moře naplnilo za méně než dva roky. Voda proudící z Atlantského oceánu Gibraltarským průlivem měla průtok více než tisíckrát větší než má dnes Amazonka. Uvádí se to ve studii, kterou vedl Daniel Garcia-Castellanos z Institutu fyzikálních věd Jaume Almera v Barceloně a kterou nyní zveřejnil časopis Nature.
Předtím, v období trvajícím 50 tisíc až 400 tisíc let, bylo Středozemní moře odděleno od oceánu a Gibraltarský průliv se změnil v úžinu. Moře se tehdy z velké části vypařilo a zůstalo zde jen slané jezero, které leželo 1500 až 2700 metrů pod dnešní hladinou moří.
Když klesla úžina spojující Afriku s Evropou, naplnilo se Středozemní moře velmi rychle. Asi 90 procent vody proniklo z Atlantiku do Středozemního moře během krátkého časového úseku, v době několika měsíců až dvou let, tvrdí vědci. Hladina Středozemního moře stoupala o více než deset metrů denně, soudí.
Autoři předchozích prací vycházejících z toho, jak tehdy byla úžina hluboká, vyvozovali, že se moře plnilo deset let až několik tisíciletí.
ČTĚTE TAKÉ: Cesta strojem času: 650 milionů let za osmdesát sekund
Tentokrát vědci využili biostratigrafie a magnetostratigrafie (studia sledů sedimentárních vrstev a jejich stáří podle výskytu fosilií a magnetických vlastností hornin). Mikroskopické zbytky organismů tak mohou prozradit leccos o podmínkách, které v průběhu historie v moři panovaly. Ukázalo se, že organismy typické pro slané jezero byly nahrazeny normálními mořskými druhy mnohem rychleji, než se dosud myslelo.
ČTĚTE TAKÉ: Poslední doba ledová přišla bleskově - během měsíců
Foto: profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.