Subsaharská Afrika čelí meningokokové epidemii
16.03.2007 13:45
Meningitida postihla za poslední dva měsíce v subsaharské Africe téměř šestnáct tisíc lidí a 1670 jich zabila. Vyplývá to z páteční zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO). Touto prudce nakažlivou chorobou jsou nejvíce postiženy Burkina Faso, Kongo, Súdán a Uganda.
WHO se ve spolupráci s organizací Lékaři bez hranic snaží epidemii zastavit očkováním. Ve čtyřech zmíněných zemích bylo očkováno již na jeden a půl milionu osob. Zdravotnická organizace upozorňuje, že k velkému množství lidí, hlavně k těm, kteří žijí v těžko dostupných místech nebo jsou bez domova, se ale vakcinace nedostane.
Světová zdravotnická organizace doporučuje očkování nejrizikovějších skupin, hlavně lidí ve věku od dvou do třiceti let. Předpokládá, že masová a rychlá imunizace může zabránit až sedmdesáti procentům případů nákazy. Na trhu je podle ní připraveno na patnáct milionů očkovacích sér.
Epidemii má na svědomí především meningokok typu A. Výskyt nemoci se zhoršuje v suchém období v takzvaném meningitidovém pásu, který se táhne subsaharskou Afrikou od Senegalu až po Etiopii. V této oblasti žije 300 milionů lidí.
Choroba se přenáší kašlem nebo kýcháním, inkubační doba je v průměru čtyři dny. Její propuknutí může podnítit zvýšená tělesná námaha, změna prostředí, ale také pobyt v nevětraných místnostech či autobusech.
Nemoc začíná jako běžná viróza. Mezi nejčastější příznaky patří nevolnost, vysoká teplota, citlivost na světlo, zvracení či bolest v krku, svalů a kloubů. Vedle mozku a míchy může zánět postihnout i další orgány - plíce, játra, srdce či nadledvinky. Meningitida je prudce nakažlivá a často smrtelná. Zabíjí pět až deset procent infikovaných, kteří umírají během 24 až 48 hodin od projevení prvních příznaků.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.