<span>Supermyši</span> vyzrály na rakovinu

Věda a technika
2. 12. 2007 12:00
veda
veda
vedaVědcům se podařilo vymutovat myš odolnou i těm nejagresivnějším formám rakoviny, a to bez jakýchkoli vedlejších účinků.

Američtí vědci našli v prostatě gen Par-4, který způsobuje odumírání řady rakovinotvorných buněk. U myší narozených s tímto genem nedochází ke tvorbě nádorů. Rostou normálně, nemají žádné vývojové odchylky a navíc se dožívají věku o několik měsíců delšího než ostatní myši. Z toho vědci usuzují, že se u nich neprojevily žádné špatné vedlejší účinky.

Profesor Vivek Rangnekar z University of Kentucky, jenž výsledky svého výzkumu publikoval v posledním vydání vědeckého časopisu pro onkologický výzkum Cancer Research, zavedl gen do myšího vajíčka, které potom implantoval do těla myší matky. „Takto se nám podařilo přetransformovat tuto aktivitu na další myší generace,“ uvedl Rangnekar. Důležitý je podle vědce fakt, že „gen zabiják si opravdu vybírá jenom rakovinové buňky, normální nechává na pokoji“. Při obvyklých terapiích, jako je chemoterapie nebo ozařování, je onkologický pacient vždycky vystaven vedlejším účinkům. „My jsme hledali molekulu, která by dokázala zabít rakovinové buňky, ale normální nechala být, a která by zároveň nebyla toxická s ohledem na vedlejší účinky pro celý organismus,“ potvrdil Rangnekar TÝDNU.

Vědci doufají, že výsledky jejich výzkumu přinesou průlom v léčbě onkologických pacientů bez toxických a zničujících vedlejších efektů chemoterapie nebo ozařování. Jejich dalším cílem je prozkoumat, jak by se gen Par-4 mohl aplikovat u lidí například pomocí transplantace kostní dřeně. „Když si uvědomíte, jakou pacient zažívá bolest nejenom z nemoci samé, ale také z léčby, jíž je podroben, je to nesnesitelné. Podaří-li se nám vyléčit rakovinu a přitom neublížit pacientovi, tak jde opravdu o zásadní průlom,“ potvrdil vědec, který přiznal, že jedním z motorů jeho snažení je onemocnění rakovinou člena jeho rodiny.

Foto: Profimedia.cz
Autor: - rsm -

Další čtení

ilustrační foto

Klimazměna v praxi: Horké Středozemní moře mění Evropu. Česku nese povodně

Věda a technika
15. 7. 2025
Babočka paví oko

Relaxujte a počítejte motýly. Pomůžete jim. Motýlí půlhodinka končí v neděli

Věda a technika
15. 7. 2025
ilustrační foto

Dobrodružství za domem. Studentka objevila 19 rostlin nových v Česku

Věda a technika
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ