Superpočítače mají zachránit a vylepšit čokoládu
26.06.2008 12:15 Původní zpráva
Peníze čokoládové společnosti Mars, zkušenosti vědců z amerického ministerstva zemědělství a počítače IBM mají pomoci vypěstovat dokonalejší kakao. Především musí odolat chorobám a plísním, možná bude i lépe chutnat.
Nejen kukuřice na biopaliva či rýže k nakrmení hladovějících jsou v popředí zájmu genetiků a pěstitelů. O světlou budoucnost kakaa a tedy i čokolády se nyní bude starat skupina vědců a výpočetních biologů z amerického ministerstva zemědělství a společnosti IBM. Ti první se postarají o starou dobrou špinavou práci ve skelníku, ti druzí za pomoci superpočítačů analyzujících DNA mají přispět k rychlému a účinnému křížení. Cílem je především odolné kakao.
Kakao totiž, podobně jako třeba banány a další průmyslové plodiny, ohrožuje celá řada chorob, škůdců a v poslední době i klimatické změny spojené s globálním oteplováním. Je to kromě jiného způsobeno ztrátou rozmanitosti, když se po celém světě pěstuje jen málo variant kakaa, ty nejvýnosnější.
Marsu, který vyrábí třeba lentilky M&M's či několik čokoládových tyčinek, jde o živobytí. Přesto ale tvrdí, že má na srdci také dobro více než šesti a půl milionu převážně malých a středních farmářů, kteří kakao pěstují. Sedmdesát procent z nich žije v Africe.
Cílem pětiletého projektu je nejen zmapovat, ale hlavně i detailně rozebrat celý genom kakaa. Pokud se podaří zjistit, které geny jsou odpovědné například za odolnost proti plísním, mohou vědci účinně a plánovaně křížit a postupovat tak po políčcích hry, která se jmenuje Dokonalé kakao. Vypěstování nového kultivaru se může díky superpočítačům předpovídajícím kombinace genů a jejich dopad zkrátit z pěti až sedmi let na osmnáct měsíců, slibuje Isidore Rigoutsos z IBM Labs.
Vědci předem neodmítají možnost, že se v rámci procesu podaří vypěstovat také varianty kakaa s lepší, nebo přinejmenším k různým účelům upravenou chutí.
Výsledky výzkumu budou volně dostupné, takže další projekty budou moct na práci navazovat a pěstitelé se snadno dostanou k výsledkům. Důvodem, proč se do práce zapojily americké státní laboratoře, i když se zde kakao vůbec nepěstuje, je podle ministerstva prostý: na každý dolar utracený za dovážené kakao utrácejí výrobci sladkostí dalších skoro dva dolary za suroviny domácí. Mars je například největším výkupcem arašídů v USA.
Foto: Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.