Svět slaví 400 let <span>astronomického dalekohledu</span>. Přidáte se?

Věda a technika
21. 10. 2009 15:26
Hvězdářský dalekohled slaví 400. narozeniny.
Hvězdářský dalekohled slaví 400. narozeniny.

Hvězdářský dalekohled slaví 400. narozeniny.Hvězdárny na celém světě včetně České republiky se od čtvrtka do soboty zapojí do akce Galileovské noci. Návštěvníci budou mít možnost pozorovat Měsíc nebo Jupiter a zažít podobné pocity jako Galileo Galilei, který před čtyřmi sty lety poprvé obrátil dalekohled k noční obloze.

Galileovské noci jsou součástí oslav Mezinárodního roku astronomie (IYA). Konají se od čtvrtka 22. října do soboty 24. října a některé hvězdárny je protahují až do neděle. Přehled všech akcí na území České republiky, které s projektem Galileovských nocí souvisejí, shrnuje materiál na stránkách České astronomické společnosti astro.cz.

ČTĚTE TAKÉ: Astronomický dalekohled dnes slaví 400. narozeniny

K teleskopu přes internet

Kdo ale dá přednost pohodlí domova, může využít nabídky několika observatoří z celého světa, které poskytnou své teleskopy k použití komukoli prostřednictvím internetu. Do tohoto projektu zatím není zapojen žádný český dalekohled.

Ke vzdálenému pozorování nejsou zapotřebí žádné speciální schopnosti vyjma základní počítačové gramotnosti a alespoň základní znalosti anglického jazyka. Bližších informací se zájemcům, kteří budou chtít této příležitosti využít, dostane v angličtině na domovských stránkách projektu.

Jupiter a jeho čtyři hlavní měsíce Io, Europa, Ganymed a Kallisto.Měsíční krátery, Jupiterovy měsíce

České hvězdárny se soustředí především na přímé pozorování Měsíce, planety Jupiter a dalších vesmírných objektů. Měsíc se totiž blíží první čtvrti, kdy jsou dobře viditelné útvary na jeho povrchu na rozhraní světla a stínu.

Jupiter je nejvýraznější planetou večerní oblohy. Jeho čtyři nejjasnější měsíce: Io, Europa, Ganymed a Kallisto jsou viditelné i malým triedrem.

Například ve čtvrtek ve 21.55 se Io vynoří z Jupiterova stínu a ve 22.34 začne přechod Europy přes disk Jupitera.

Foto: profimedia.cz, NASA

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ