Hvězdárny na celém světě včetně České republiky se od čtvrtka do soboty zapojí do akce Galileovské noci. Návštěvníci budou mít možnost pozorovat Měsíc nebo Jupiter a zažít podobné pocity jako Galileo Galilei, který před čtyřmi sty lety poprvé obrátil dalekohled k noční obloze.
Galileovské noci jsou součástí oslav Mezinárodního roku astronomie (IYA). Konají se od čtvrtka 22. října do soboty 24. října a některé hvězdárny je protahují až do neděle. Přehled všech akcí na území České republiky, které s projektem Galileovských nocí souvisejí, shrnuje materiál na stránkách České astronomické společnosti astro.cz.
ČTĚTE TAKÉ: Astronomický dalekohled dnes slaví 400. narozeniny
K teleskopu přes internet
Kdo ale dá přednost pohodlí domova, může využít nabídky několika observatoří z celého světa, které poskytnou své teleskopy k použití komukoli prostřednictvím internetu. Do tohoto projektu zatím není zapojen žádný český dalekohled.
Ke vzdálenému pozorování nejsou zapotřebí žádné speciální schopnosti vyjma základní počítačové gramotnosti a alespoň základní znalosti anglického jazyka. Bližších informací se zájemcům, kteří budou chtít této příležitosti využít, dostane v angličtině na domovských stránkách projektu.
Měsíční krátery, Jupiterovy měsíce
České hvězdárny se soustředí především na přímé pozorování Měsíce, planety Jupiter a dalších vesmírných objektů. Měsíc se totiž blíží první čtvrti, kdy jsou dobře viditelné útvary na jeho povrchu na rozhraní světla a stínu.
Jupiter je nejvýraznější planetou večerní oblohy. Jeho čtyři nejjasnější měsíce: Io, Europa, Ganymed a Kallisto jsou viditelné i malým triedrem.
Například ve čtvrtek ve 21.55 se Io vynoří z Jupiterova stínu a ve 22.34 začne přechod Europy přes disk Jupitera.
Foto: profimedia.cz, NASA