Švýcar Piccard chce obletět svět v solárním letounu

Věda a technika
19. 3. 2007 18:55
Ilustrační foto - Bertrand Piccard
Ilustrační foto - Bertrand Piccard

Ilustrační foto - Bertrand PiccardZnámý švýcarský balonový letec Bertrand Piccard plánuje obletět svět. Tentokrát ovšem v letounu poháněném výhradně sluneční energií. Devětačtyřicetiletý dobrodruh musí nejdříve dokázat udržet solární letoun ve vzduchu 36 hodin, což je déle než jakýkoli dosavadní solární létací stroj. Švýcar to podle agentury DPA oznámil v Curychu.

Piccard hodlá let kolem světa uskutečnit v roce 2011. "Projekt je poselstvím pro obnovitelné zdroje energie," osvětlil Piccard jednu z hlavních motivací k projektu s označením Solar Impulse. Stříbrně metalízové letadlo vybavené solárními články na křídlech prý má všem ukázat, jak vzrušující může být ochrana životního prostředí.

Konstruování prvního prototypu stroje začne příští měsíc ve Švýcarsku a příští rok už by měl poprvé vzlétnout. I pro takového průkopníka letectví, jakým je létající Švýcar, je tento projekt skutečnou výzvou. Po menším prototypu bude sestrojena konečná verze letounu, jenž by měl mít rozpětí křídel jako Airbus A380, tedy zhruba 80 metrů.

Výkon motoru naproti tomu se svými 12 koňskými silami zhruba odpovídá výkonu motoru letadla, v němž bratři Wrightové v roce 1903 podnikli historicky první motorový let. Do malého kokpitu švýcarského stroje se však vměstná jen jeden člověk.

Piccard si získal světovou slávu před osmi lety, když v horkovzdušném balonu obletěl svět a zdolal do té doby rekordní vzdálenost 40 810 kilometrů. Rekord překonal až loni americký miliardář a dobrodruh Steve Fossett, jehož let byl dlouhý přes 43 450 kilometrů.

Ilustrační foto - počítačová studie letounu, ve kterém chce Piccard obletět svět

Piccard se však nyní nepovažuje jenom za dobrodruha. Tváří v tvář klimatickým změnám je podle něj jeho úsilí impulzem pro udržitelný rozvoj. "Nemůžeme vyřešit všechny problémy se solární energií, ale možná všechny, jež vyžadují průkopnického ducha," prohlásil. Během svého rekordního letu v roce 2011 plánuje Piccard mezipřistání na všech kontinentech, kde hodlá propagovat ekologické technologie.

Před uskutečněním rekordu však musí Piccardův pětatřicetičlenný technický tým zařídit, aby se solární letoun udržel ve vzduchu i v noci. K tomu bude vybaven bateriemi, jež se budou dobíjet během dne. Podle inženýra Andrého Borschberga je rozlousknutí tohoto oříšku nejnáročnější fází celého projektu. "Dosavadní solární letouny létají mezi desátou hodinou dopoledne a třetí hodinou odpoledne," vysvětlil.

První prototyp letadla bude muset bez paliva letět nepřetržitě 36 hodin. V roce 2010 pak hodlá Piccard s větším strojem přeletět Atlantik a o rok později celý svět.

Celý projekt by nebyl možný bez podpory sponzorů, kteří na sebe převzali většinu nákladů, jež činí dohromady 70 milionů eur (téměř dvě miliardy korun). Hlavním sponzorem je od počátku března s podílem kolem devíti milionů eur německý peněžní ústav Deutsche Bank. "Nemůžeme před těmito obrovskými výzvami zavírat oči, uši a srdce," prohlásil šéf banky Josef Ackermann. "Jako zkušební pilot ale nejsem k dispozici," zdůraznil.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025

Airbus A380 je největší dopravní letoun světa, vyráběl se poměrně krátce

Věda a technika
27. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ