Syslové: na chřestýše s teplým ocasem
15.08.2007 15:13
Když přijde na to, jak zuřivým poskakováním a máváním zastrašit predátora, dokáže sysel skalní využít skvělou znalost protivníka. Na chřestýše, který vidí infračervené spektrum a rozezná tedy různé teploty, si doruda zahřeje své hlavní mávátko, ocas.
Ne snad, že by se had překvapením zalekl a zoufale prchl. Tepelnou signalizaci lze spíš než za zastrašování považovat za jakousi gentlemanskou debatu před bitvou. Sysel tak dává najevo: jsem dospělý, umím různé triky, tvůj jed na mě neplatí, a jestli si to chceš rozdat, počítej s pořádnými šrámy. Hlodavec totiž dokáže kousáním a zuřivým kopáním hada velmi potrápit a klidně i zabít.
Chřestýši si totiž potrpí na nečekaná přepadení ze zálohy, na boj se necítí. Z jejich infračerveného pohledu tak rudý ocas jen zdůrazňuje syslí tanec a dává hadovi poznat, že byl objeven. „Mávání ocasem zažene hada do defensivy," vysvětluje autor objevu syslího triku Aaron Rundus z Kalifornské univerzity. Chřestýši jdou totiž hlavně po mláďatech, která uštknou a mají pak snadnou práci. Dospělí mají v krvi protein, který snižuje účinky hadího jedu, a tak jsou pro útočníka nebezpečným soustem.
O tom, jak jsou horští hlodavci mazaní, svědčí to, že trik se zahřátým ocasem používají jen na chřestýše a nikoliv na jiné druhy hadů, kteří infračervené spektrum nevidí. Právě díky tomu mohl Rundus na specialitu přijít. Při zkoumání obraného chování syslů skalních si všiml, že proti útokům chřestýšů ve tmě mávají ocasem ještě zuřivěji než jindy. Teprve použití infračervené kamery odhalilo jejich zvláštní taktiku.
Pro potvrzení hypotézy vědci vytvořili syslího robota a umístili ho spolu s mrtvým, ještě teplým krysím mládětem do pokusného terária. Chřestýše plazící se za snadnou kořistí umělý sysel překvapoval, když vyskakoval z nory a vrhal se do tance. Robot-obranář byl při pokusech se zahřátým ocasem výrazně úspěšnější, než když byl o tuto taktickou výhodu ochuzen.
Jak si syslové, nejčastěji matky chránící svá mláďata, ocas zahřívají, však zatím vědci přesně nevědí. Tuší ale, že zřejmě pumpují teplejší krev z okolí srdce do ocasu, protože ten je při tanci před chřestýšem stejně teplý, jako zbytek těla.
Foto: Aaron Rundus
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.